Przęsocińskie spotkanie Sybiraków

3 września 2018

2 września w świetlicy Sołectwa Przęsocin odbyło się już po raz kolejny niezwykle miłe, a zarazem wzruszające spotkanie Sybiraków, zorganizowane przez Zachodniopomorski Związek Sybiraków Oddział Przęsocin. Tradycyjnie zostało ono poprzedzone uroczystą mszą w Kościele Wniebowzięcia NMP w Przęsocinie. To było wydarzenie pełne refleksji i zadumy. Przywoływało pamięć o tych, którzy siłą zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego w ramach realizowanej podczas II wojny światowej polityki okupanta-sowietów. Ludzie ci zmuszeni na obcej ziemi do ciężkiej pracy  w kołchozach czy innych zakładach lub skazani na łagry, każdego dnia walczyli o przetrwanie w tęsknocie za bliskimi i nadziei na powrót do Ojczyzny. Najsłabsi umierali tysiące kilometrów od swoich domów. Okrutny los wojny zadał im wile bólu i cierpienia.

Nazywani są „Sybirakami” choć tak naprawdę są Polakami. Dziś kilkadziesiąt lat po wojnie w większości pozostali już tylko ci, którzy podczas tamtych dramatycznych wydarzeń byli jeszcze dziećmi. Jednakże z roku na rok jest ich coraz mniej, ale wciąż pamiętają i pielęgnują pamięć o tragicznej przeszłości, ku przestrodze by podobny dramat nie stał się udziałem ludzkości raz jeszcze.

W niedzielnym spotkaniu udział wzięli również Andrzej Bednarek Starosta Policki, Cezary Arciszewski Przewodniczący Rady Powiatu w  Policach oraz Władysław Diakun Burmistrz Polic. Przedstawiciele samorządów w okolicznościowych przemówieniach wyrażając słowa uznania wręczyli przedstawicielom Zarządu Przęsocińskiego Oddziału Zachodniopmorskiego Związku Sybiraków medale Powiatu Polickiego wydane z okazji przypadającej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na pozostałych gości czekały drobne upominki z akcentem niepodległościowym ufundowane przez Powiat Policki.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email