Powiat Policki realizując pozostające w jego właściwości zadania z zakresu edukacji prawnej, o których mowa w art. 3b ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, powierzył Fundacji Togatus Pro Bono z siedzibą w Olsztynie realizację zadania publicznego obejmującego m.in. działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa oraz upowszechniania wiedzy m.in. o prawach i obowiązkach obywatelskich, mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów, a także dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Mając na uwadze powyższe, poniżej udostępnia się mieszkańcom Powiatu Polickiego materiały edukacyjno-poradnicze oraz informacyjne poruszające istotne zagadnienia społeczno-prawne, znajdujące zastosowanie w codziennym funkcjonowaniu wielu grup społecznych, opracowane przez ww. fundację.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjno-poradniczymi.
Prawa osób niepełnosprawnych - jakie wsparcie oferuje polski system prawny?
Polski system prawny oferuje szeroki wachlarz wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami mający na celu ułatwienie im funkcjonowania w społeczeństwie, dostęp do usług publicznych, rynku pracy oraz edukacji. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Fundacji Togatus Pro Bono.
Wezwanie do sądu - co zrobić gdy dostaniesz pozew? Przewodnik po postępowaniu cywilnym w Polsce, w tym terminy, zasady składania odpowiedzi i rola pełnomocników.
Otrzymanie wezwania do sądu w postaci pozwu to sytuacja, która może wzbudzać stres i niepewność, zwłaszcza jeśli brak Ci doświadczenia w kwestiach prawnych. Warto wiedzieć, jak należy postępować, aby odpowiednio zareagować i nie narazić się na niekorzystne skutki procesowe. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Fundacji Togatus Pro Bono.
Mediacja jako alternatywa dla postępowania sądowego - kiedy warto z niej skorzystać?
Mediacja to proces, w którym strony konfliktu przy wsparciu neutralnego i bezstronnego mediatora, dążą do osiągnięcia wzajemnie akceptowalnego porozumienia. Jest to metoda polubownego rozwiązywania sporów, która ma na celu nie tylko zakończenie konfliktu, ale także odbudowę relacji między stronami i znalezienie rozwiązania korzystnego dla każdej ze stron. Mediacja opiera się na dobrowolności, co oznacza, że żadna ze stron nie jest zmuszona do uczestnictwa w procesie ani także żadna strona nie może być zmuszona do akceptacji wypracowanego porozumienia. Warto podkreślić, że mediacja nie jest procesem decyzyjnym - mediator nie podejmuje decyzji za strony. Jego rola polega na ułatwianiu komunikacji, pomaganiu w identyfikacji interesów i wspieraniu wypracowania rozwiązania. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Fundacji Togatus Pro Bono.
Prawa do prywatności w erze mediów społecznościowych.
W dobie Facebooka, Instagrama, TikToka czy X (dawniej Twitter) życie prywatne wielu osób stało się mniej prywatne, niż mogłoby się wydawać. Choć media społecznościowe umożliwiają nam kontakt ze światem, niosą również zagrożenia dla naszej prywatności. Czy wiesz, że masz prawo do ochrony swoich danych i możesz domagać się ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania? Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Fundacji Togatus Pro Bono.
Alimenty i opieka nad dziećmi po rozwodzie
Rozpad małżeństwa z reguły pociąga za sobą nie tylko emocjonalne, ale również poważne skutki prawne. Jednym z najważniejszych obszarów, które wymagają uregulowania, są kwestie dotyczące wspólnych małoletnich dzieci. Odpowiedzialność za ich wychowanie i utrzymanie nie kończy się wraz z orzeczeniem rozwodu. Wręcz przeciwnie – przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nakładają na rodziców szereg obowiązków, które muszą zostać jasno określone. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Fundacji Togatus Pro Bono.
Biuletyn dla młodzieży "Swoboda wypowiedzi, a naruszenie dóbr osobistych"
Każdy człowiek przedstawia swoje przemyślenia i przekonania w swobodnych wypowiedziach. Aktualne technologie pozwalają każdemu człowiekowi na przedstawianie swoich wypowiedzi w formie elektronicznej na szerokim forum, przy wykorzystaniu Internetu. Do wypowiedzi internetowych wykorzystywane są media społecznościowe, fora na portalach tematycznych, miejsca dla komentarzy na serwisach ogólnodostępnych. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, a tym samym dostępu do wypowiedzi w nim zamieszczonych dla dużej grupy osób, a więc publicznych, szczególnie istotny jest temat wolności słowa i ochrony dóbr osobistych. Grupą, która bardzo mocno operuje w Internecie i zamieszcza tam swoje wypowiedzi jest młodzież. Swoboda wypowiedzi nie oznacza jednak prawa do nieograniczonego czymkolwiek zamieszczania treści. Powstaje więc pytanie, gdzie jest granica wolności wypowiedzi, co można powiedzieć, a czego nie?
Więcej informacji na ten temat znajduje się w biuletynie, gdzie wskazana zostanie odpowiedź na to pytanie.
Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji.
Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatna mediacja
Źródło: Fundacja Togatus Pro Bono