Opis Powiatu

Powiat policki leży w województwie zachodniopomorskim, położonym w jego północno-zachodniej części, nad rzeką Odrą, Roztoką Odrzańską i Zalewem Szczecińskim. Graniczy ze Szczecinem, powiatami gryfińskim i goleniowskim, a także niemieckimi landami.

Obejmuje tereny czterech przygranicznych gmin położonych na zachód i północ od Szczecina. Patrząc od południa są to: Kołbaskowo, Dobra, Police i Nowe Warpno. Zajmuje obszar 665 kilometrów kwadratowych. To region posiadający wiele zalet inwestycyjnych oraz wspaniałe walory turystyczne i przyrodnicze.

Znaczną część powiatu polickiego stanowią tereny objęte ochroną ze względów przyrodniczych. To obszary Natura 2000,w tym  rezerwat Świdwie, park krajobrazowy Dolina Dolnej Odry oraz Puszcza Wkrzańska.

Od momentu włączenia Polski do układu z Schengen granicę można przekraczać w dowolnym miejscu. Dzięki temu turyści przebywający w powiecie polickim mogą odwiedzać również tereny położone po stronie niemieckiej.

W powiecie polickim dosyć dobrze rozwinięta jest sieć dróg. Przebiega przez niego autostrada A6, łącząca Berlin ze Szczecinem. Drogi o randze powiatowych mają w sumie ponad 200 km. Jest też ponad 500 km traktów krajowych, wojewódzkich i gminnych. Funkcjonuje pięć drogowych przejść granicznych, które można przejechać samochodem: Rosówek - Rosow, Kołbaskowo - Pomellen, Lubieszyn - Linken, Dobieszczyn - Hindersee oraz odtworzone i otwarte w 2011 r. połączenie Warnik - Ladenthin. Są też miejsca takie jak przejścia Pargowo - Neurochlitz i Buk - Blankensee, przeznaczone dla pieszych i rowerzystów.

 

Drukuj Drukuj Email Email