Polsko-Niemieckie Boże Narodzenie w Policach

21 grudnia 2017

W sobotę, 16 grudnia, w hali sportowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. To właśnie na terenie tego obiektu odbyła się specjalna impreza bożonarodzeniowa, mająca na celu zintegrowanie społeczności polskiej oraz niemieckiej.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Członek Zarządu Powiatu Beata Chmielewska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Krystyna Wiśniewska, Burmistrz Polic Władysław Diakun i Burmistrz Pasewalku Sandra Nachtweih.

Miło nam ogłosić, że wydarzenie okazało się wielkim sukcesem. Frekwencja dopisała, a radość, zabawa i świąteczny nastrój udzieliły się wszystkim uczestnikom. Był czas zarówno na śpiewanie kolęd oraz dzielenie się opłatkiem, jak i na emocjonujące zmagania sportowe. Co szczególnie ważne, udało nam się osiągnąć zamierzony cel, którym było wykonanie kolejnego kroku w kierunku stopniowej likwidacji barier i ograniczeń między mieszkańcami przygranicznych miejscowości w obu państwach. Impreza, ze względu na swój wyjątkowy charakter na pewno przyczyniła się do zacieśnienia więzów między sąsiadami i sprawiła, że sobotnie spotkanie upłynęło nam w tak ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Jeśli chodzi o szczegóły spotkania, to warto odnotować, że udało nam się zrealizować wszystkie punkty założonego programu. Była między innymi Strefa Rodziny, na terenie której dziadkowie, rodzicie i dzieci stanęli przed szansą na miłe spędzenie czasu oraz integrację. Było malowanie bombek, robienie ozdób i wspólna budowa świątecznych łańcuchów. Nie zabrakło też sceny, na której odbył się międzynarodowy przegląd kolęd i piosenek świątecznych. Śpiewaliśmy po polsku oraz po niemiecku, a podczas „rozmów na kanapach” opowiadaliśmy o świątecznych zwyczajach i tradycjach, jakie panują w obu krajach.

Jak wspomnieliśmy, była też okazja do poruszania się. Świąteczna Olimpiada Sportowa stanowiła integralny element całego dnia, a uczestnicy mierzyli swoje siły w konkurencjach sprawnościowych, mających naturalnie bożonarodzeniowy charakter. Zgodnie z zapowiedziami pojawiły się więc między innymi „bieg św. Mikołaja” oraz „wyścig reniferów”, czyli zabawy, które nie tylko wprowadziły rywalizację sportową, ale też radość na twarzach uczestników. Drużynę Powiatu Polickiego tworzyli między innymi Starosta Policki Andrzej Bednarek, Wicestarosta Policki Mariusz Sarnecki, Członek Zarządu Beata Chmielewska i Skarbnik Powiatu Izabela Wawrzycka.

Co jeszcze? Między innymi pokaz świątecznego live cookingu, w trakcie którego szef kuchni Andrzej Jakomulski, z udziałem publiczności, przygotowywał wigilijne potrawy. Imprezie towarzyszył też „Festiwal świątecznych smaków”. Na terenie obiektu znalazło się bowiem miejsce na wielki kiermasz świąteczny, gdzie pojawili się regionalni wystawcy, prezentując najbardziej popularne potrawy wigilijne i ozdoby świąteczne.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas i dlatego nie zapomnieliśmy też o najbardziej potrzebujących. Pieniądze z przeprowadzonej przez nas zbiórki charytatywnej, w której udało nam się zebrać ponad 2000 zł przeznaczone zostały na łóżko rehabilitacyjne dla Marcina Chytry ze Stolca.

Cieszymy się, że impreza okazała się aż takim sukcesem i składamy naszym wszystkim serdecznym przyjaciołom z Polski i Niemiec najlepsze życzenia świąteczne!

Fotogaleria

Tekst: Dominik Kwiatkowski/Grupa Bono

Foto: Konrad Nowak


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email