Mija 12 miesięcy heroicznej obrony Ukrainy

24 lutego 2023

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy

Dziś mija  rok od rozpoczęcia brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Od dwunastu miesięcy siły ukraińskie bohatersko bronią swojej ojczyzny stawiając opór rosyjskiemu najeźdźcy.

Te dramatyczne wydarzenia, które nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym świecie, wstrząsają każdego dnia. Barbarzyński, bezlitosny atak Rosji, ostrzeliwane są osiedla mieszkaniowe, a także szpitale i przedszkola. Dramat i  cierpienie wielu ludzi to obraz, którego nie sposób zapomnieć, ani zrozumieć.

Miliony ludzi w trosce o bezpieczeństwo swoje jak i bliskich zmuszonych do ucieczki z własnego domu, kobiety, dzieci, osoby starsze, schorowani. Z dnia na dzień zostali uchodźcami, było to jedyne rozwiązanie by spróbować normalnie żyć, by dać szansę życia sobie i najmłodszym członkom rodziny.

Dziś, po roku rozgrywającego się tuż za wschodnią granicą Polski dramatem, w pomoc Ukrainie zaangażowanych jest wiele państw na całym świecie. Za pośrednictwem  narzędzi geopolitycznych próbuje się wesprzeć Ukrainę i kłaść nacisk na Rosję, aby zaprzestała ataku. Zmieniają się poglądy i strategie dotyczące zagrożeń wojny we współczesnym świecie.

Polacy, Polska przyjęła obywateli Ukrainy szukających schronienia przed agresją Rosji z otwartym sercem. Od początku wojny mogli oni i nadal mogą liczyć na wsparcie, nie tylko to instytucjonalne wszystkich służb i instytucji publicznych, a także podmiotów i osób prywatnych czy organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Empatii i solidarnej postawy nie zabrakło również na terenie powiatu polickiego. Samorządy oraz mieszkańcy zaangażowali się zarówno w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, jak i  we wsparcie tych, którzy pozostali w ojczyźnie, aby odpierać atak Rosji . Zbiórki pieniędzy i  transporty humanitarne z najpotrzebniejszymi rzeczami takimi jak: żywność, sprzęt medyczny, odzież czy leki stały się sposobem na niesienie pomocy tym na pierwszej linii frontu.

Naród Ukraiński wytrwale i bohatersko walczy o normalność, jaką jest wolność i możliwość bezpiecznego życia we własnym kraju. Szukający, schronienia w Polsce dziś marzą o  jednym, aby móc jak najszybciej wrócić i odbudować swój dom w Ukrainie.

Dziś składamy hołd poległym oraz tym Bohaterom co nie bacząc na swoje zdrowie i życie  bronią  Ukrainy. Słowa otuchy kierujemy do wszystkich dotkniętych okrucieństwem tej wojny, którzy żyją  nadzieją na lepsze jutro i pokój.

Cytując słowa św. Jana Pawła II

To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości.

logotyp wspierający Naród Ukraiński

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Zdjęcie: Pixabay

Drukuj Drukuj Email Email