Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2023

Napis Depresja, a w tle kobieta w maseczce

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny.

Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze.

Depresja to nie tylko problemy z nastrojem.

Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.

Depresja jest chorobą którą, należy leczyć

  • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy depresji
  • Zwróć uwagę na członków twojej rodziny i najbliższych – jeśli zaobserwujesz u nich objawy depresji, przekonaj ich do wizyty u profesjonalisty
  • Zrozum i naucz się wspierać osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia
  • Leczenie depresji powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat
  • Leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń

Spot na temat depresji wśród dzieci i młodzieży przygotowany w 2022 roku  w ramach kampanii kampanii  informacyjno-edukacyjnej Powiatu Polickiego stworzonej we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Policach .

 

Tekst:  Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Zdjęcie: Kadr spotu "Depresja wśród dzieci i młodzieży"

Drukuj Drukuj Email Email