77. rocznica Powstania Warszawskiego

31 lipca 2021

Powstaniec w ruchu przy walących cegłach ze ściany, Napis na fladze biało-czerwonej w kolorze białym na czerwonym tlePowstanie Warszawskie

Mija 77 lat od podjęcia największej akcji zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego, przeciwko hitlerowskim najeźdźcom w całej okupowanej Europie podczas II Wojny Światowej.

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Celem walk rozpoczętych w stolicy było jej wyzwolenie spod trwającej blisko pięć lat niemieckiej okupacji.

Przewidywano, iż walki trwać będą trzy, cztery dni i zakończone zostaną przed wejściem do miasta sił sowieckich. Liczono również na pomoc aliantów. Jednakże rzeczywistość okazała się inna. Powstańcy prowadzili z przeważającymi siłami  niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W tej nierównej bitwie jedynymi, którzy pospieszyli z pomocą byli polscy, brytyjscy, nowozelandzcy, południowoafrykańscy i amerykańscy lotnicy.

Walka o suwerenność i niepodległość przyniosła ogromne straty materialne i te, których odrobić się nie da – w ludziach. Dla uczczenia pamięci o tym wydarzeniu, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17:00 uruchomione zostaną syreny na terenie województwa zachodniopomorskiego,  w tym również powiatu polickiego.

Przystańmy na chwilę, oddając hołd Bohaterom.

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Internet

Drukuj Drukuj Email Email