11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2022

Godło Polski na biało-czerwonym tle

 

 

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium - Józef Piłsudski

 

Dziś 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dzień ten  został ustanowiony świętem narodowym już w 1937 roku, jednak w latach 1945-1989 został zastąpiony świętem obchodzonym 22 lipca. Dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 roku święto zaczęto ponownie obchodzić w dniu 11 listopada. Data nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 11 listopada 1918 roku uznaje się za dzień zakończenia I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

Niezłomność, duma i odwaga  naszych przodków pozwoliły na przetrwanie Narodu Polskiego podczas 123 lat (1795–1918) nieobecności Polski na mapach Europy w wyniku  jej rozbioru przez zaborców: Austrię, Prusy i Rosję.

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Internet


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

 

Drukuj Drukuj Email Email