Co zrobić gdy jesteś świadkiem wypadku, dlaczego najważniejsze są pierwsze minuty od zdarzenia?

17 października 2016

Przez trzy ostatnie tygodnie pracownicy Starostwa Powiatowego w Policach, wspólnie z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej, odpowiadali na te i na wiele innych pytań, propagując wśród młodzieży szkół gimnazjalnych z terenu powiatu polickiego zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ucząc udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych w ramach projektu „Na drodze wybierz Życie”.

Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem tak młodzieży jak i nauczycieli. Grono pedagogiczne wskazywało, że tego rodzaju działania są bardzo ważne i powinny być realizowane częściej, w tym  również w młodszych klasach. Szczególnie podkreślano fakt, iż do działań zabrano się kompleksowo angażując służby, które pierwsze przyjeżdżają po zgłoszeniu na miejsce zdarzenia. Ich wiedza i doświadczenie podczas zajęć okazały się bezcenne.

Uczestnicy zajęć poznali podstawowe zasady, którymi należy kierować się widząc wypadek. Dowiedzieli się również jaka odpowiedzialność ciąży za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. Omówione zostały takie tematy, jak kolejność postępowania, rozpoznanie, alarmowanie, udzielenie pomocy, zabezpieczenie miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb ratowniczych oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadku, w tym dotarcie do poszkodowanego i jego ewakuacja z rozbitego samochodu.

W sumie odwiedziliśmy 12 placówek funkcjonujących na terenie powiatu polickiego, przeszkoliliśmy ok. 700 osób, w tym również uczestniczących w zajęciach opiekunów młodzieży. Chcieliśmy pokazać, że każdy może pomóc wykonując kilka prostych czynności w pierwszych minutach od zdarzenia. Nie ma znaczenia, czy jesteś dzieckiem, dorosłym, osobą starszą, czy niepełnosprawną. Masz prawny i moralny obowiązek pomóc. Nie możemy być obojętni na los drugiego człowieka. Zawsze patrzmy na zdarzenie przez pryzmat samych siebie. Dziś ofiarą wypadku jest osoba nam obca, ale jutro możemy być to my  lub ktoś nam bliski – mówi Magdalena Kotowska Naczelnik Wydziału Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Zajęcia w szkołach realizowane były w ramach projektu Powiatu Polickiego pn. „Na drodze wybierz Życie” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie.

Partnerami projektu są Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach oraz Komenda Powiatowa Policji w Policach.

Fotogaleria

Tekst i foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email