Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy zaprasza na wykłady i warsztaty

23 lipca 2019

"Studium Animacji Kultury" to cykl wykładów oraz warsztatów z zakresu animacji kultury, fotografii analogowej i cyfrowej, rzeźby, prac z filcem, malarstwa oraz tańca. To niezwykły projekt skierowany nie tylko do nauczycieli i animatorów kultury, ale także do wszystkich kreatywnych osób lubiących pracę z ludźmi. Oferta skierowana była do osób chcących kultywować naszą kulturę oraz promować i organizować różne ciekawe inicjatywy.

Zajęcia prowadzone są przez profesjonalistów w bardzo przystępny sposób. Miła i swobodna atmosfera pozwala na nieskrępowane uczestnictwo, pogłębienie wiedzy i poznawanie nowych interesujących osób.

  • Praca w niewielkich grupach jest dużym plusem - podkreśla Dana Torebko - Jeśli chodzi o minusy, ja osobiście czuję niedosyt co do ilości godzin z malarstwa oraz wiedzy o regionie. Liczę, że kolejne warsztaty poszerzą moją wiedzę o ciekawych osobach, przedsięwzięciach, aktywnościach, które miały miejsce w Mierzynie i okolicy w okresie  przedwojennym.
  • Przede wszystkim od Studium Animacji Kultury oczekuję wzrostu wiedzy z różnych technik i metod animacji kultury – mówi Luiza Supernak, która na co dzień pracuje w klubie w Stolcu w gminie Dobra - Chciałabym lepiej poznać język projektowy oraz poszerzyć wiedzę na temat pozyskiwania funduszy na działania związane z kulturą.

Założeniem projektu jest pobudzanie zmysłu artystycznego u uczestników oraz rozwinięcie umiejętności inspirowania do działań artystycznych i aktywizowania innych. Prowadzący warsztaty przedstawiają różne metody spędzania wolnego czasu i wykorzystują potencjał uczestników do działania, uświadamiając znaczenie kultury w samorealizacji i otwarcia na innych ludzi. Udział w Studium Animacji Kultury jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy otrzymują materiały edukacyjne, materiały do realizacji warsztatów oraz ciepły posiłek i poczęstunek podczas przerw kawowych.

  • Zapisałam się na warsztaty z myślą o swoim rozwoju osobistym mówi Bożena Kopera Forma w jakiej są prowadzone warsztaty w zupełności mi odpowiada. Przyjazna atmosfera ciekawe wykłady, warsztaty  Na pewno udział w tych warsztatach spowoduje że będę miała przede wszystkim więcej pewności siebie, a to na pewno ułatwia życie.
  • Warsztaty, które prowadzę nazywają się "taniec tradycyjny w formach niescenicznych" – mówi Kaciaryna Bryciak - W czasie zajęć uczestnicy będą mieli/miały okazję poznać podstawowe rodzaje tańca, rozpowszechnionego w kulturze tradycyjnej wiejskiej Europy Środkowo-Wschodniej, że szczególnym akcentem na tańce polskie. Taniec korowodowy i figurowy był czynnikiem integrującym dla każdej społeczności wiejskiej. Ruch o prostych, powtarzalnych krokach wykorzystywany był zarówno w sytuacjach obrzędowych, jak i w sytuacjach zabawowych. Obecnie jest dobrym narzędziem integrującym dla pracy animacyjnej w różnorodnych grupach: dziecięcych, senioralnych czy międzypokoleniowych. Oprócz tańca korowodowego nauczymy się podstawowych kroków najbardziej rozpowszechnionych parowych tańców: polki, oberka i mazurka. Choć w każdym regionie tańce te były tańczone w nieco inny sposób (ruch szargający czy skoczny, postawa ciała, figury ozdobne, etc.), to w sytuacji Zachodniego Pomorza zostały zuniwersalizowane, co pomoże przyszłym tancerzom i tym, kogo będą nauczać dalej, odnaleźć się w sytuacji potańcówki, odbywającej się w każdym regionie Polski czy krajów granicznych.

Projekt obejmuje 120 godzin wykładów i warsztatów, odbywających się w systemie weekendowym w godz. 9:00 – 16:00 i trwa od 18 maja do 10 listopada 2019. Łącznie planowanych jest 10 zjazdów.

  • Inicjatywa ZUL na pewno może pomóc mi w mojej pracy zawodowej z dziećmi, młodzieżą oraz z osobami dorosłymi poprzez przekazanie zdobytych doświadczeń na warsztatach mówi Wioletta Zalepa.
  • Sądzę, że w mojej pracy animatora kultury inicjatywy tego typu są bardzo pomocne dodaje Luiza Supernak - Szkolenia i warsztaty są interesujące i wiedza nabyta podczas zajęć będzie bardzo przydatna przy realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć.

Warsztaty "Studium Animatora Kultury" odbywają się w Mierzynie w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego przy ulicy Ślicznej 4.

Tekst i Foto: Grzegorz Świstak/Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email