Wprowadzenie relikwii św. Floriana do kościoła p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy

18 września 2017

16 września w parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Policach uroczyście wprowadzono relikwie św. Floriana. Uroczystości przewodniczył J.E. Ks. Abp Andrzej Dzięga Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

W wydarzeniu wzięli udział licznie zaproszeni goście i reprezentacje państwowej, powiatowej, ochotniczej i zakładowej straży pożarnej. 

Procesja z relikwiami św. Floriana ruszyła spod pętli autobusowej w Policach-Jasienicy. Po poświęceniu relikwiarza i relikwiarium rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Relikwie św. Floriana przybyły do Polski w 1184 roku za czasów księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

  • To pierwsze relikwie dla naszego kościoła, to ważne wydarzenie dla strażaków - mówił ks. kanonik Waldemar Szczurowski proboszcz jasienickiej parafii.

Święty Florian to patron strażaków, hutników, garncarzy, kominiarzy i piekarzy. Jest także patronem Austrii i Bolonii oraz Chorzowa.

Relikwie św. Floriana zostały umieszczone w relikwiarzu, który ma kształt płomienia. Relikwie zostały przekazane z Katedry Wawelskiej.

Na zakończenie uroczystości gościom, zasłużonym dla pożarnictwa, a zaproszonym na uroczystość, wręczono krzyże "Orderu św. Floriana". Srebrny krzyż otrzymał także Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski i Starosta Policki Andrzej Bednarek. 

Fotogaleria

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Marcin Kowalik

źródło: Głos Szczeciński


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email