VII Policki Tydzień Przedsiębiorczości

7 listopada 2016

Od 24 do 28 października br. dwudziestu pięciu bezrobotnych mieszkańców powiatu polickiego wzięło udział w warsztatach pomagających w otworzeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Było to jedno z kilku wydarzeń organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Policach podczas siódmej edycji polickiego tygodnia przedsiębiorczości.

Szkolenie „ABC Przedsiębiorczości” na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy zostało zrealizowane przez Szczecińskie Stowarzyszenie SZERSZA PERSPEKTYWA. W zajęciach uczestniczyli bezrobotni, którzy złożyli do polickiego urzędu pracy wnioski o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

W trakcie zajęć mieli oni okazję do doskonalenia „inteligencji finansowej”, czyli umiejętności obserwacji i znajdowania okazji do zarabiania pieniędzy tam, gdzie inni ludzie ich nie dostrzegają.

Na ten rodzaj „inteligencji” składają się umiejętności zarządzania swoimi środkami finansowymi, a także psychologiczne aspekty osiągania sukcesu.

Dzięki temu uczestnicy mogli poznać jakie są różnice w mentalności ludzi pracujących na etacie a przedsiębiorcami, podnieść swoją umiejętność koncentracji, komunikacji z potencjalnymi klientami oraz zarządzania swoim czasem.

Ponadto dowiedzieli się jak istotne w osiągnięciu zamierzonych rezultatów są emocje, które odczuwają. Oczywiście oprócz umiejętności miękkich nie mogło zabraknąć także wiedzy merytorycznej dotyczącej aspektów formalno-prawnych prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także tej dotyczącej form opodatkowania oraz rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym.

Dzięki partnerskiej współpracy i uprzejmości członków stowarzyszenia SZERSZA PERSPEKTYWA w Szczecinie w dniu 26 października udało się także zorganizować warsztaty gry „Cashflow”, których uczestnikami byli młodzi uczniowie Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Aby wykreować przedsiębiorcze postawy wśród polickiej młodzieży wykorzystano pomoc w postaci gry decyzyjnej „Cashflow”. Gra odzwierciedlała realia życia każdego człowieka. Na starcie uczestnikom
był przypisywany konkretny zawód, za który każdy otrzymywał comiesięczne wynagrodzenie. Celem rozgrywki było wydostanie się z tak zwanego „wyścigu szczurów”, czyli z pułapki życia od wypłaty do wypłaty.

Uczestnicy nauczyli się więc zasad obracania swoimi środkami finansowymi, aby zainwestowane w odpowiedni sposób same przynosiły dochód. Wygrana nie przychodziła jednak łatwo: graczy mogły spotkać trudne życiowe sytuacje na przykład zwolnienie z pracy.

Dopełnieniem wszystkich wydarzeń, które odbyły się podczas tygodnia przedsiębiorczości były dni otwarte polickiego urzędu pracy, podczas których każda zainteresowana osoba mogła uzyskać informacje o możliwościach skorzystania ze wsparcia na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Specjalista ds. programów oraz doradca zawodowy z urzędu pracy tłumaczyli m.in. jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dotację, jak wygląda procedura aplikowania o środki finansowe oraz jak najlepiej przygotować się do założenia własnej firmy.

Policki Tydzień Przedsiębiorczości był organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Policach po raz siódmy, stając się już policką tradycją.

Dziękując wszystkim osobom za udział w zajęciach oraz partnerom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Radosław Poziemski/Kierownik Referatu Promocji, Programów Unijnych i Regionalnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Policach

Drukuj Drukuj Email Email