Uwaga! Zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt

31 lipca 2023

Niebieskie tło a na nim kbiały zar kulistych kształtów z wypustkami imitujące wirusy, bakterie.

W związku z okresem wzmożonej aktywności ludzi związanej z wypoczynkiem letnim oraz przemieszczaniem turystycznym osób i zwierząt towarzyszących, istnieje zwiększone ryzyko  rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Szczecinie informuje, że na terenie Powiatu Polickiego została wyznaczona strefa, objęta zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków ( HPAI ) u ptaków dzikich.

W dniu 17 lipca br. Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozporządzenie w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie m. Szczecin, powiatu polickiego oraz powiatu goleniowskiego.

Wyznaczona  strefa objęta zakażeniem obejmuje w powiecie polickim, w gminie Police wyspy: Mnisi Ostrów, Polickie Łąki oraz część wyspy Skolwiński Ostrów leżącą w gminie Police.

Ważne

Wirusy grypy ptaków (HPAI) i afrykańskiego pomoru świń (ASF) przenoszone są przez człowieka na obuwiu, ubraniu, przedmiotach i sprzęcie, który miał kontakt z wirusem.

Zwierzęta domowe, w tym głównie psy mogą przenosić wirusa na łapach, sierści, zabawkach, patykach, które mogą przynieść z miejsca zabawy.

Wszelki kontakt psa, kota, innego zwierzęcia domowego ze zwierzęciem dzikim, mięsożernym może skutkować zarażeniem wirusem wścieklizny.

W związku z powyższym zwierzęta domowe należy utrzymywać na smyczy w miejscach leśnych, na łąkach, brzegach rzek i jezior oraz innych akwenach wodnych.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) oraz afrykański pomór świń (ASF) nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, a jedynie dla wrażliwych na nie zwierząt.

Natomiast wścieklizna jest groźną chorobą ludzi i zwierząt.

Wobec wścieklizny istnieje obowiązek dla właścicieli psów przeprowadzenia szczepień ochronnych w terminie 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,  podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

Szczepienia dla psów mogą zostać wykonane przez lekarza weterynarii wolnej praktyki w każdym zakładzie leczenia zwierząt. Za niedopełnienie tego obowiązku na właściciela psa może zostać nałożona grzywna w postaci mandatu karnego.

Zwracaj uwagę, informuj.

Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Szczecinie prosi o zwracanie uwagi i zgłaszanie miejsc, w których zauważono martwe ptaki w ilości co najmniej 5 sztuk do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie na mail: sekretariat@piw.szczecin.pl. , tel. 501 462 107  lub 507 055 025  albo do  Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Policach: od pn. do pt. tel. 91 431 18 41, 91 317 52 91,  sobota, niedziela tel. 603 066 617, 603 066 618.

Rozporządzenie Nr 17/2023 Wojewody Zachodniopomorskiego
z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u ptaków dzikich na terenie m. Szczecin, powiatu polickiego oraz powiatu goleniowskiego
-pdf (245 KB)

Źródło: Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szczecinie

Red. Agnieszka Rychlik-Bakalarz Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Policach

Zdjęcie: Pixabay

Drukuj Drukuj Email Email