79. Rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023

Powstaniec w ruchu przy walących cegłach ze ściany, Napis na fladze biało-czerwonej w kolorze białym na czerwonym tlePowstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku, punktualnie o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było ono największą akcją militarną zorganizowaną przez Armię Krajową i największą bitwą, jaką organizacje podziemne stoczyły z armią hitlerowską. Próba wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta, miała na celu również niedopuszczenie do przejęcia władzy nad miastem przez sowietów i utrzymanie Warszawy w polskich rękach.

Polacy nie byli dobrze przygotowani, brakowało m. in. broni. Liczyli na obiecane wsparcie, które miało nadejść w ciągu tygodnia. Pomoc jednak nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało 63 dni.

Historycy szacują, że w czasie Powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. Podczas systematycznego mordowania mieszkańców dzielnic Warszawy śmierć poniosło około 63 tysiące osób. Pozostała część cywilów zginęła w czasie działań bojowych. Spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk poległo 16 tysięcy.

Powstanie Warszawskie było jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej.

Bohaterska, pełna poświęceń walka nie tylko powstańców, ale całego społeczeństwa Warszawy, które przyłączyło się do akcji zbrojnej od pierwszych dni, mocno imponuje. 

Dziś punktualnie o 17:00 w celu upamiętnienia i uhonorowania poświęcenia oraz walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku, a także uczczenia pamięci pomordowanych zostanie nadany przez syreny alarmowe sygnał ciągły  trwający 1 minutę.

Zatrzymajmy się na chwilę, by oddać hołd Bohaterom. 

Tekst: Agnieszka Jaguszewska/Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Zdjęcie: Internet

Drukuj Drukuj Email Email