Uczniowie Zespołu Szkół w Policach z wizytą w Parlamencie Europejskim

12 lutego 2018

Uczniowie Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach reprezentowali Polskę w Strasburgu, podczas międzynarodowych młodzieżowych obrad Parlamentu Europejskiego.

Uczniowie polickiej szkoły skupieni w Klubie Europejskim po raz drugi sprostali wymaganiom organizatorów Euroscoli, a projekt, który przygotowali w ramach konkursu został najlepiej oceniony. Nagrodą był wyjazd do Strasburga.

W styczniu w PE w Strasburgu spotkały się reprezentacje 21 krajów europejskich, w sumie blisko 500 młodych ludzi. Uczniowie, podzieleni przez animatorów obrad na 6 grup, prowadzili dyskusje na wskazane tematy.

Rozmawiano o środowisku i energii odnawialnej, prawach człowieka, europejskim dziedzictwie kulturowym, przyszłości Europy, migracji i integracji, a także o problemach młodzieży na europejskim rynku pracy.

Liderzy grup następnie na forum podzielili się wnioskami z dyskusji i odpowiadali na pytania, które padały z sali.

Wcześniej jednak na forum parlamentu uczestnicy dokonywali prezentacji swojej szkoły. Oczywiście w języku angielskim. O Zespole Szkół opowiadał Mateusz Iwanków, uczeń DPG w Loecknitz.

- Nie jest łatwo stać przed tyloma osobami i w minutę opowiedzieć o szkole - mówi chłopak - Na dokładkę w obcym języku, zwłaszcza, gdy czuje się spojrzenie tylu osób. To powoduje, że każde potknięcie językowe urasta do kardynalnego błędu.

Podczas pracy w grupach emocji było co niemiara

- Najtrudniej było przedrzeć się przez Anglików, bo oni mówili w swoim języku, ale nasz Maks był o krok od zajęcia miejsca w prezydium - komentowali podekscytowani uczniowie.

Maks Włodarski oraz Ignacy Frulenko byli o włos od wygranej - nie znaleźli się wprawdzie w prezydium, ale za to opowiedzieli zebranym o pracach swoich zespołów.

W Strasburgu uczniowie zobaczyli jeszcze siedzibę Rady Europy oraz Trybunał Praw Człowieka.

Gościli również w Komisji Europejskiej w Brukseli.

- Znajomość języków obcych i swoboda posługiwania się nimi zwłaszcza, gdy w grę wchodzą emocje – a tak było podczas dyskusji w grupach roboczych - napawają dumą i po prostu cieszą – komentuje Tomasz Drewniak, nauczyciel historii i wos-u, opiekun Klubu Europejskiego i organizator wyjazdu – Już bierzemy udział w kolejnej edycji konkursu. Polska nie musi się nas wstydzić, bo reprezentujemy ją godnie.

Wyjazd współfinansowany był przez Starostwo Powiatowe w Policach.

Tekst i Foto: Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email