Uczestniczyliśmy w I Forum Szczecińskiego Towarzystwa Kultury

17 maja 2017

We wtorek 16 maja miało miejsce I Forum Wielkiego Jubileuszu, zorganizowane przez Szczecińskie Towarzystwo Kultury poświęcone dziedzictwu kulturalnemu Pomorza Zachodniego.

Zebrani na forum obradowali w Sali „Galeria 0” Opery na Zamku, użyczonej przez operę w sytuacji jaka nastąpiła po katastrofie budowlanej w skrzydle północnym Zamku Książąt Pomorskich, gdzie planowano wcześniej to ważne spotkanie.

Niepewności sytuacji dostępu do Zamku i sprzeczne informacje, powodowały nie dotarcie na forum części zaproszonych osób, jak też wielu innych chętnych do uczestniczenia w forum. Niemniej liczne zebrane grono przedstawicieli szczecińskiego środowiska nauki i kultury oraz ruchu regionalnego na Pomorzu Zachodnim na Pierwszym Forum Wielkiego Jubileuszu z ożywieniem dyskutowało na temat spraw związanych z godnym uczczeniem 900-setnej rocznicy zhołdowania przez Bolesława Krzywoustego Pomorza Zachodniego i jego chrystianizacji.

Po wprowadzeniu i przywitaniu zebranych przez prezesa STK Stanisława Krzywickiego, prof. Tadeusz Białecki oraz prof. Bogdan Matławski przedstawili najistotniejsze problemy i zadania, jakie wiążą się z tą niezwykle ważną dla Polski rocznicą.

Teresa Jasińska dyrektor STK, odczytała specjalny apel, skierowany do Wojewody Zachodniopomorskiego i władz samorządowych, adresowany do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, prezydenta Miasta Szczecina oraz władz kościoła rzymsko–katolickiego, a także adresowany do Metropolity Szczecińsko–Kamieńskiego.

Obecni na obradach forum złożyli swoje akceptujące apel podpisy na liście sygnatariuszy apelu. Rozmowy i dyskusje trwały jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu forum, które jest pierwszym, istotnym krokiem do przygotowania obchodów tej ważnej rocznicy.

Powiat Policki reprezentowała Krystyna Wiśniewska Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach.

Tekst i Foto: Szczecińskie Towarzystwo Kultury


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email