Trening syren alarmowych w dniu 1 sierpnia 2023r. (wtorek) w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

26 lipca 2023

cztery alarmowe syreny na niebieskim tle nieba

Na podstawie przekazanych przez Wojewodę  Zachodniopomorskiego informacji z dnia 24 lipca br., zawiadamiamy, że 1 sierpnia 2023 r. (wtorek) o godzinie 17:00 w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego na terenie województwa zachodniopomorskiego zostanie przeprowadzony trening syren alarmowych.

Sygnał akustyczny syren będzie ciągły przez okres 1 minuty.

Planowane przedsięwzięcie ma również na celu upamiętnienie i uhonorowanie poświęcenia oraz walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku oraz uczczenie pamięci pomordowanych.

Powstanie to było największą akcją militarną zorganizowaną przez Armię Krajową i zarazem największą bitwą, jaką organizacje podziemne stoczyły z armią hitlerowską.

Próba wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta, miała na celu także niedopuszczenie do przejęcia władzy nad miastem przez sowietów i utrzymanie Warszawy w polskich rękach. Jednak Polacy nie byli dobrze przygotowani, brakowało m. in. broni. Liczyli na wsparcie, które miało nadejść w ciągu tygodnia, lecz pomoc  nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało 63 dni.

Historycy szacują, że w czasie Powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. Podczas systematycznego mordowania mieszkańców dzielnic Warszawy śmierć poniosło około 63 tysiące osób. Pozostała część cywilów zginęła w czasie działań bojowych. Spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk poległo 16 tysięcy.

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email