Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2024

grafika zielonej roślinności w lesie

Co roku, 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi, święto to ustanowiono w 1970 roku, a w Polsce jest świętowane od 1990 roku. Powodem jego powstania jest katastrofa ekologiczna, która miała miejsce w 1969 roku u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, która spowodowała wyciek kilkuset tysięcy galonów ropy do oceanu w wyniku uszkodzenia platformy wiertniczej. Skutek tego tragicznego wydarzenia to masowa śmierć tysięcy zwierząt morskich oraz skażenie środowiska wodnego na wiele lat.

Dzień ten przypomina nam o naszej wspólnej odpowiedzialności za ochronę planety, na której wszyscy żyjemy. Jest to doskonała okazja do podjęcia wspólnych działań i pokazania, że troska o środowisko naturalne jest naszym wspólnym celem, który wymaga zaangażowania każdego z nas.

W obliczu narastających wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, spadkiem różnorodności biologicznej, zanieczyszczeniem środowiska i innymi problemami ekologicznymi, wszyscy zostaliśmy wezwani do działania na rzecz ochrony naszej planety, dążąc do zapewnienia lepszej przyszłości dla niej oraz dla przyszłych pokoleń.

 

Tekst: Paulina Wiercioch / Wydział Informacji i Promocji

Foto: Pixabay

Drukuj Drukuj Email Email