Samorządowcy zwrócili się z apelem o ujęcie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina w planach inwestycyjnych na lata 2021-27

12 marca 2021

Samorządowcy podczas konferencji dotyczącej budowy "Ekokorytarza"
 
Samorządowcy z terenu, przez który ma przebiegać Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina zwrócili się do ministra infrastruktury z apelem o "ujęcie tego ważnego przedsięwzięcia w rządowych planach inwestycyjnych na lata 2021-27". 
 
Apel został podpisany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Starostę Polickiego Andrzeja Bednarka, Starostę Goleniowskiego Tomasza Stanisławskiego, Burmistrza Polic Władysława Diakuna, zastępcę Burmistrza Goleniowa Tomasza Banacha, Wójt Gminy Dobra Teresę Derę i Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzatę Schwarz.

- Stoimy przed historyczną szansą na sfinansowanie Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina z funduszy unijnych mówi Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - To dzisiaj decyduje się, jakie inwestycje będą realizowane w oparciu o nową perspektywę funduszy UE na lata 2021-27, w tym o środki Krajowego Planu Odbudowy. Tak dużych inwestycji i tak przygotowanych jak ZDOS nie ma w Polsce wiele – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Zaawansowanie prac przygotowawczych i strategiczne znaczenie projektu to argumenty przemawiające za jak najszybszą realizacją Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina. Samorządowcy wspólnie apelują „ujęcie tego ważnego przedsięwzięcia w rządowych planach inwestycyjnych na lata 2021-27”. W liście skierowanym do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka podkreślają, że rozstrzygnięcia dotyczące programów operacyjnych nowej perspektywy unijnej wkraczają w decydującą fazę.

- Zachodnie Obejście Szczecina od węzła na autostradzie A6 (węzeł Kołbaskowo) przez Police do drogi S3 (węzeł Goleniów) to zarówno korytarz transportowy, jak i inwestycja o znaczeniu ekologicznym. To ekokorytarz, który poza poprawą skomunikowania obszarów leżących w jego oddziaływaniu przejmie ruch tranzytowy, który aktualnie przebiega przez centrum Szczecinawyjaśniają sygnatariusze apelu.
 
Przypominają, że Szczecin i sąsiednie gminy od dawna zabiegają o budowę tzw. Zachodniego Obejścia. Liderem w tych działaniach był Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Decyzją Sejmiku zlecono opracowanie studium wykonalności. Po kilku latach starań udało się również uzyskać decyzję środowiskową, która w styczniu 2018 r. została przeniesiona na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz za realizację inwestycji odpowiada GDDKiA. Przygotowywana jest Koncepcja Programowa.
 
- Jednak Koncepcja Programowa to dopiero początek działań związanych z szeroko pojętym procesem inwestycyjnym - zwracają uwagę samorządowcy.
 
W apelu znalazło się również przypomnienie, iż Województwo Zachodniopomorskiego w ubiegłym roku złożyło do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej projekty p.n. „Budowa zachodniej drogowej obwodnicy miasta Szczecina jako zielonego korytarza” oraz „Budowa infrastruktury uzupełniającej dla Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina”.
 
Samorządy deklarują gotowość do dialogu i współpracy, m.in. w kwestii skoordynowania planowej inwestycji z rozbudową istniejącej sieć dróg lokalnych – gminnych i powiatowych. Szczecin i Dobra projektują obwodnicę Wołczkowa, miasto planuje też III etap Trasy Północnej, przebudowę ul. Przęsocińskiej oraz Modrej i Koralowej. W perspektywie realizacji Zachodniego Obejścia bardzo ważna jest budowa DK 10 w kierunku Lubieszyna. Władze Szczecina poinformowały, że są gotowe sfinansować część tego zadania, w granicach administracyjnych miasta.
 
Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. Wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin – Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni „ekokorytarz” przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych do Z.Ch. Police i innych zakładów przemysłowych. Skróci trasę z Polic do węzła S3/A6 Goleniów Północ o 23 kilometry.

ZDOS ma być dwujezdniową drogą ekspresową, którą będzie można objechać (52 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy. Planowane jest osiem węzłów: Kołbaskowo (Szczecin Zachód), Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, Goleniów. Najdroższą i najtrudniejszą częścią inwestycji ma być pięciokilometrowy, podwójny tunel Police – Święta. Koszty realizacji całego ZDOS już 10 lat temu były szacowane na 3,9 mld zł.
 
Tekst: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
 
Foto: www.gs24.pl
 

Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email