Rozpoczęto realizację „Powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół w Powiecie Polickim”

22 września 2022

Wspólne zdjęcie przedstawicieli samorządów gminnych i samorządowego na tle granatowej ścianki z herbem i napisami Powiat Policki

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej 1, rozpoczął realizację „Powiatowego programu przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim” w 2022 roku.

Projekt będzie współfinansowany ze środków finansowych pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatu Polickiego, Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo oraz Gminy Nowe Warpno.

22 września br. w trakcie Forum Samorządowego Powiatu Polickiego podpisane zostały umowy  w sprawie pomocy finansowej udzielanej między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie ww. programu.

Głównym celem programu jest  „Poprawa stanu zdrowia dzieci z Powiatu Polickiego poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u dzieci z nadwagą i otyłością oraz stworzenie w środowisku szkolnym warunków sprzyjających właściwym nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej, jako elementów utrzymania i poprawy zdrowia”.

Udział w programie jest dobrowolny. Wszystkie działania w programie są bezpłatne. Program przewiduje udział około 400 dzieci ze szkół podstawowych w Powiecie Polickim, pod warunkiem uzyskania zgody rodziców.

Program składa się z dwóch etapów:

ETAP I. BADANIA PRZESIEWOWE DZIECI W WIEKU 8 LAT, OBEJMUJĄCE:

  • Ocenę masy ciała (pomiary antropometryczne i bioimpedencja)
  • Ocenę ciśnienia tętniczego krwi (pomiary ciśnienia tętniczego)
  • Ocenę sprawności krążeniowo-oddechowej (Kasch Pulse Recovery Test)

Badania będą przeprowadzone przez przeszkolony zespół pielęgniarek. Badania przeprowadzone będą w bezpieczny i przyjazny dla uczestnika sposób. W przypadku ewidentnych przeciwskazań zdrowotnych zakres badania zostanie ograniczony do niezbędnego minimum.

ETAP II. OPIEKA SPECJALISTYCZNA, OBEJMUJĄCA:

  1. Konsultację lekarza
  2. Konsultację psychologa
  3. Konsultację dietetyka
  4. Konsultację ze specjalistą aktywności ruchowej

Opieka specjalistyczna odbędzie się w Poradni Specjalistycznej dla dzieci i młodzieży SPSK1 w Szczecinie.

Oprócz powyższych działań na bieżąco będzie również prowadzona edukacja dla rodziców i dzieci  w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości.

Fotogaleria

Tekst: Halina Michalak/Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Agnieszka Jaguszewska/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email