Pożar na wysypisku śmieci przy ul. Kamiennej w Policach

7 maja 2018

5 maja doszło do pożaru składowiska odpadów przy ulicy Kamiennej w Policach. Paliły się hałdy odpadów o łącznej powierzchni ok. 1000 m2.

Jak informuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach, paliły się hałdy odpadów w trzech różnych miejscach składowiska, prawdopodobnie spowodowane przez podpalenie.

Głównie paliły się tworzywa sztuczne, w tym folie, styropiany, gumy syntetyczne oraz trawa. Ze względu na dynamikę rozprzestrzeniania się pożaru i wielkość, dysponowano kolejne zastępy straży pożarnej.

Ponadto, do działań na miejscu zdarzenia oraz wzmacniając stanowisko kierowania, skierowano strażaków z dyżurów domowych.

Działania były mocno utrudnione ze względu na zmienny kierunek wiatru oraz niewielką jego prędkość, co skutkowało bardzo dużym zadymieniem w miejscu prowadzonych działań. W związku z powyższym strażacy pracowali w pełnym zabezpieczeniu dróg oddechowych. Na bieżąco podmieniano roty z zachowaniem odpoczynku dla strażaków, którzy działali bezpośrednio przy gaszeniu.

Podano łącznie 8 prądów gaśniczych w natarciu oskrzydlającym na palące się odpady. W trakcie działań zorganizowano w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej punkt ciągłego ładowania butli z powietrzem oraz dostarczania na miejsce prowadzonych działań.

Zaopatrzenie wody do gaszenia na miejsce akcji polegało na dowożeniu, ze względu na brak hydrantów zewnętrznych i zbiorników wody na terenie składowiska. W tym celu zorganizowano bieżący punkt poboru wody z hydrantów zlokalizowanych na terenie Zakładowej Straży Pożarnej.

Dzięki zaangażowaniu kierownictwu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. na miejsce zdarzenie zadysponowano (po uprzednim zgłoszeniu przez dowodzącego akcją o potrzebie danego sprzętu) ładowarkę ze spółki Transtech. Po zlokalizowaniu i opanowaniu pożaru ładowarka była włączona do dogaszania pogorzeliska (rozgarniane hałdy odpadów), wobec czego działania gaśnicze były bardziej efektywne.

Akcja gaśnicza trwała 8 godzin i 44 minuty (w tym ok. 1,5 godz. dozorowania pogorzeliska).

W akcji brało udział 61 strażaków, 16 zastępów straży pożarnej (7 z JRG Police, 1 z ZSP GA Police, 1 z OSP Tatynia, 2 z OSP Tanowo, 1 z OSP Police, 1 z OSP Trzebież, 1 z OSP Brzózki, 1 z OSP Wołczkowo, 1 z OSP Dobra) oraz Policja, WIOŚ, przedstawiciel Powiatu Polickiego i ładowarka z Transtech sp. z o.o.

Tekst i Foto: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email