OSP Wołczkowo otrzymało specjalistyczny wóz strażacki

5 sierpnia 2016

Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie otrzymała specjalistyczny wóz strażacki z nowoczesnym zapleczem technicznym.

Ochotnicy z Wołczkowa otrzymali pojazd, po tym jak złożyli wniosek w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pod nazwą: „Zakup nowoczesnego wozu pożarniczego z systemem radiokomunikacji". Wniosek otrzymał 90,63% punktów na 100 możliwych i zajął pierwsze miejsce.

Dotacja unijna wyniosła 409 459,96 zł, wkład własny Gminy Dobra wyniósł 97 000 zł.

Zakupiony wóz jest jednym z najnowocześniejszych wozów pożarniczych w regionie zachodniopomorskim do podejmowania działań poszukiwawczo-ratowniczych. Wóz pożarniczy dostosowany jest do nowych typów zagrożeń, do których obecne zaplecze techniczne nie było przygotowane.

Należą do nich:
a) katastrofy budowlane,
b) wybuch gazu,
c) duże pożary (z wykorzystaniem kilku do kilkudziesięciu jednostek OSP),
d) wypadki drogowe,
e) osuwiska,
f) zaginięcia w szczególności dzieci, starszych ludzi w terenach leśnych,
g) koordynowanie działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem systemu radiokomunikacji, GPS.

OSP Wołczkowo jest jedną z nielicznych w Polsce i jedyną w województwie zachodniopomorskim jednostką posiadająca specjalną Sekcję Poszukiwawczo-Ratunkową, która dysponuje certyfikowanymi psami z aktualną licencją terenową i gruzowiskową. Przez ostatnie 4 lata sekcja poszukiwawcza odbyła 142 specjalistycznych wyjazdów do poszukiwań.

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Internet

źródło: dobraszczecinska.pl

Drukuj Drukuj Email Email