Ochotnicze Straże Pożarne niezbędne w Powiecie Polickim

28 lipca 2016

Bez Ochotniczych Straży Pożarnych praca strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach byłaby utrudniona. Teren Powiatu Polickiego jest rozległy, w wielu przypadkach to właśnie ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia.

W Powiecie Polickim funkcjonuje 10 wzajemnie wspierających się jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej: Police, Trzebież, Tanowo, Tatynia, Kołbaskowo, Smolęcin, Wołczkowo, Dobra, Nowe Warpno i Brzózki. Współpracują z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Policach i Zakładową Strażą Pożarną Grupy Azoty Z.Ch. „Police” S.A.

Początki OSP były trudne. Brakowało sprzętu i ludzi. Jednak z biegiem czasu warunki zaczęły się poprawiać. Jednostki zaczęły otrzymywać wsparcie w postaci wozów strażackich, sprzętu pożarniczego i dotacji na bieżącą działalność. Strażnice przechodzą kapitalne remonty – tak było w Trzebieży, Kołbaskowie, Brzózkach, Nowym Warpnie lub są budowane na nowo – Smolęcin, Wołczkowo, Dobra.

- Praca strażaków ochotników jest ogromna. W okresie od 2010 do 2015 roku jednostki OSP wyjeżdżały do zdarzeń ponad 1 300 razy. To interwencje bez udziału jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Niemal wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ponadto ochotnicy szkolą się, tylko w 2015 roku przeprowadzone zostały cztery szkolenia – mówi Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Oprócz funkcji ratowniczo-gaśniczych Ochotnicze Straże Pożarne angażują się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Na zdjęciu: Strażnica w Trzebieży gruntownie zmodernizowana w 2013 roku.

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: www.straz.police.pl

Drukuj Drukuj Email Email