Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

17 maja 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

1 kwietnia 2021 r. rozpoczęło się największe badanie statystyczne - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021), który realizowany jest raz na 10 lat przez służby statystyki publicznej we współpracy z administracją samorządową.

Obejmuje wszystkich mieszkańców naszego kraju i jest obowiązkowy. Podstawą prawną tego badania jest Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań.

Zebrane dane, dostarczą szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej, czy też ekonomicznej. Podstawową i obowiązkową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. W tym celu należy wypełnić interaktywny formularz.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej - samospis internetowy jest obowiązkowy. 

Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet z racji zaawansowanego wieku, stanu zdrowia, czy niepełnosprawności, dane pomogą zebrać rachmistrzowie spisowi, którzy rozpoczną pracę od 4 maja br.

Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Samospis internetowy potrwa do 30 września 2021 r.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny/red. Agnieszka Jaguszewska, Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Drukuj Drukuj Email Email