Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2021

Pomnik upamietniający Powstanie Wielkopolskie w tle choragiew symbol wydarzenia - orzeł na czerwonym tle.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie Bohaterom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd do Poznania w grudniu 1918 roku miał być jedynie kolejną manifestacją polskości Prowincji Poznańskiej, stał się jednak iskrą, która 27 grudnia 1918 roku doprowadziła do wybuchu powstania. Tego dnia, nazajutrz po wygłoszeniu przez Paderewskiego przemówienia do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar, swoją paradę wojskową  urządzili Niemcy. Zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje, doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Pierwszym dowódcą powstania został kpt. Stanisław Taczak, potem tę rolę przejął gen. Józef Dowbor-Muśnicki. 

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Znakiem powstańczym  jest chorągiew z białym orłem na czerwonym tle, którą miano  wywiesić na wieść o zajściach w Poznaniu w nocy z 27 na 28 grudnia 1918 r. w Łęczycy k. Puszczykowa.

Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa oddolna, społeczna i obywatelska. Opowiedzieli się za nią m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

 

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Serwis Internetowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email