W dniu 24 marca obchodzimy rocznicę Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to ustanowiono w 2018 roku dla upamiętnienia wszystkich tych, którzy pod groźbą utraty życia pomagali Żydom znajdującym się pod okupacją niemiecką.
Dzień ten nawiązuje do tragicznej historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich sześciorga dzieci oraz Żydów - Saula Goldmana, jego czterech synów, dwóch córek oraz wnuczki wraz z córką. To oni przez dwa lata ukrywali się na strychu rodziny Ulmów w Markowej. W wyniku doniesień poddano ich brutalnej egzekucji wykonanej przez niemiecką żandarmerię. Śmierć była ceną, jaką Józef i Wiktoria zapłacili za pomoc innym. Zbrodnia ta stała się symbolem represji jakie wykorzystywano przeciwko Polakom, którzy pomagali Żydom przeżyć.
W 1995 roku Józefa i Wiktorię Ulmów pośmiertnie odznaczono tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. We wrześniu 2023 roku za dekretem papieża Franciszka zostaną beatyfikowanymi Kościoła katolickiego. Ich imieniem nazwano również pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które zostało otwarte w dniu 17 marca 2016 r.
Tekst: Paulina Wiercioch / Wydział Informacji i Promocji
Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki