Narodowe Czytanie 2018

4 września 2018

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Powiatu Polickiego do udziału w corocznej akcji pn. „Narodowe Czytanie”. W tym roku, lekturą będzie „Przedwiośnie” Stanisława Żeromskiego.
Spotykamy się 8 września 2018 r. o godz. 12.00 na deptaku przy ul. Zamenhofa w Policach (w ramach XII Pikniku Organizacji Pozarządowych „Jesteśmy, działamy”).

Wybrane fragmenty utworu oraz Antologii Niepodległości czytać będą wspólnie mieszkańcy Powiatu Polickiego.
Na miejscu stemplować będziemy okolicznościową pieczęcią przyniesione przez Państwa egzemplarze „Przewiośnia”.
Zapraszamy także do Kącika Historycznego przygotowanego przez Stowarzyszenie Historyczne”549”.
Dla wytrwałych słuchaczy mamy niespodzianki, w trakcie wydarzenia losowane będą nagrody.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

  • „… w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku.” - Prezydent RP Andrzej Duda.

Plakat - plik do pobrania

Tekst: Justyna Kwiecień/ Wydział Edukacji i Kultury, Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: www.prezydent.pl


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email