Muzycy z Tanowa odtwarzają dawne pieśni cechowe

18 listopada 2020

Na zdjęciu śpiewający członkowie Tanowskiego Bractwa Śpiewaczy

Mularz, furman, medyk, a także piwowar i rzeźnik – to dawne zawody, których zwyczaje odeszły już niestety w mrok historii. Dzięki odnalezionemu w archiwum Polona.pl „Śpiewnikowi dla Przemysłowców” udało się odnaleźć bezcenne zapisy nutowe i teksty dawnych pieśni cechowych. Teraz przywraca je do życia i na nowo nagrywa Tanowskie Bractwo Śpiewacze.

Pomysł na odtworzenie pieśni cechowych, mimo że powstał przypadkiem, to szybko rozwinął się w spójny projekt muzyczny.

  • Od prawie dwóch lat spotykamy jako grupa przyjaciół i wykonujemy różnego rodzaju utwory, które sami wyszukujemy – wyjaśnia Jakub Ćwik, członek Bractwa  - w tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia płyty do śpiewnika, który powstał w XIX wieku.

Muzycy z Bractwa uważają, że w naszym regionie, które z oczywistych powodów nie ma tradycyjnej muzyki opartej na regionie, tym bardziej należy szukać tożsamości muzycznej w osobistych historiach i doświadczeniach zawodowych członków zespołu. To szansa nie tylko na „nowe życie” dawnych zapomnianych utworów, ale przede wszystkim otworzenie męskich tradycji śpiewaczych i potrzymanie więzi społecznych – szczególnie w czasie pandemii.

Wśród członków bractwa są między innymi doświadczony murarz i architekt, dlatego jedną z pierwszych nagranych pieśni jest „Piosnka mularska”. Oprócz niej powstał także brawurowo zaśpiewany mroczny „Rzeźnik”, „Piwowar”, „Medyk” oraz „Furman”, który jest swego rodzaju hołdem muzyków dla Stanisława Jopka - „Pierwszego Furmana Rzeczypospolitej”. Bractwo zdecydowało, że nie będzie odtwarzać dokładnie zapisu nutowego w śpiewniku, ale przygotuje własne interpretacje muzyczne utworów. Aranżacji wielogłosowej na chór męski podjął się znany szczeciński kompozytor Paweł Kornicz, a instrumentalne partie przygotował i nagrał Marek Kruszyński. W ramach promocji pieśni Bractwo wystąpiło na kilku koncertach w powiecie polickim i powiecie goleniowskim. Z uwagi na pandemię muzycy w ograniczonym składzie wystąpili także w dodatkowym koncercie bez udziału publiczności.

Koncerty i nagrania realizowane były w ramach projektu muzycznego "Stare Pieśni Przemysłowca" jako budowa tożsamości muzycznej Bractwa Śpiewaczego z Tanowa.”, dofinansowanego ze środków budżetu Powiatu Polickiego na rok 2020 i ze środków otrzymanych z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Lokalna TV Police przygotowała relację z tego wydarzenia oraz reportaż (link poniżej).

Reportaż TV Police pt.:"Pieśni Przemysłowców w wykonaniu Tanowskiego Bractwa Śpiewaczego"

 

Tekst i Foto: Tanowskie Bractwo Śpiewacze


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email