Kołobrzeg będzie się starał o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

17 maja 2023

Napis na szarym tle: Kołobrzeg czeka na Twoja energię!

Miasto Kołobrzeg serdecznie zaprasza mieszkanki i mieszkańców Kołobrzegu oraz regionu, artystki i artystów, instytucje samorządowe oraz organizacje pozarządowe z Pomorza Zachodniego, w tym również z terenu powiatu polickiego, ale także z całej Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem krajów nadbałtyckich i miast, które były już stolicami kultury lub starają się o ten tytuł, do zgłaszania propozycji projektów, wydarzeń i inicjatyw o charakterze kulturalnym i społecznym, które będą uruchamiane od 2024 roku jako element starań Kołobrzegu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury albo wejdą do programu w 2029 roku. Unikalność propozycji, jej wymiar europejski, charakter działań skierowany został nie tylko do mieszkańców, ale także szerokiej publiczności międzynarodowej zapewnią końcowy sukces.


Stolica w Kołobrzegu będzie aktem transakcji, w którym świeżą energię młodego pokolenia zaoferujemy w zamian za doświadczenie i światowe obycie naszych gości. Program na lata 2024–2029 będzie budowany w zgodzie z ideą uwalniania i pobudzania przepływów energii miejskiej, aby nie przeciwstawiały się sobie, nie blokowały się nawzajem, lecz działając współbieżnie, przywracały autonomiczną siłę miasta. Zmiany społeczno-gospodarcze, wykorzystujące twórczą energię obywatelską, to baza projektów, które będą stanowić siłę transformującą, zarówno międzyludzką tkankę miasta, jak i jego infrastrukturę.


Dążeniom przyświeca idea Re:Generacji ośmiu obszarów – tożsamości, natury, miasta, wspólnoty, dialogu międzypokoleniowego, ciała, edukacji oraz kultury. Angażując artystyczną wrażliwość, intuicję i wyobraźnię, możemy wczuć się w problemy miast takich jak Kołobrzeg oraz pobudzać do poszukiwania trwałych i skutecznych rozwiązań sprzyjających uwolnieniu strumieni miejskiej energii. Szukając trwałych narzędzi służących ożywieniu dorzeczy miasta, obecnie zatamowanych, rozproszonych lub zablokowanych, możemy napędzać życie Kołobrzegu przez cały rok.

Źródło: Europejska Stolica Kultury Kołobrzeg 2029

Drukuj Drukuj Email Email