KION Group rozpoczyna produkcję wózków widłowych w nowym zakładzie w Polsce

9 lipca 2021

Zaproszeni goście przecinają wstęgę podczas otwarcia fabryki wózków przemysłowych

8 lipca w Kołbaskowie otwarto nowoczesną fabrykę wózków przemysłowych. To kolejna inwestycja na terenie Powiatu Polickiego mająca na celu rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności.

W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Policki Andrzej Bednarek i Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Szwarc. 

KION GROUP AG otworzyła w Kołbaskowie koło Szczecina nowoczesną fabrykę wózków przemysłowych. Zakład będzie produkował wózki widłowe z przeciwwagą dla wszystkich marek należących do segmentu KION Industrial Trucks & Services. Dotyczy to również serii modeli produkowanych dotychczas w zakładach w Europie Zachodniej.

Celem zakładu jest zwiększenie ich stopnia automatyzacji i cyfryzacji. Z myślą o przyspieszeniu dostaw od przyszłego roku w Kołbaskowie produkowane będą również serie modeli wytwarzanych obecnie jedynie w Xiamen w Chinach.

Nowa fabryka w Polsce stanowi uzupełnienie istniejących zakładów produkcyjnych KION Group w całej Europie i będzie koncentrowała się na produktach do mniej wymagających zastosowań przeznaczonych dla klientów w regionie EMEA.

  • Nowy zakład w sercu Europy to doskonała okazja do udziału w rozwoju gospodarczym tego szybko rozwijającego się segmentu rynku – mówi Gordon Riske, dyrektor generalny KION GROUP AG. – Lokalizacja w pobliżu granicy polsko-niemieckiej ma dodatkową zaletę w postaci wygodnego dostępu do doskonałej sieci dostawców.

KION Group poprzez swoje trzy silne marki, Linde Material Handling, STILL oraz Baoli, zamierza w jeszcze większym stopniu wspierać swoich klientów w rozwoju rynku intralogistycznego w regionie EMEA. Aby osiągnąć ten cel, firma zainwestowała w nowy zakład łącznie około 80 milionów euro. Do końca 2023 roku KION, jeden z największych na świecie dostawców urządzeń do przenoszenia materiałów i logistyki, planuje stworzyć w polskim zakładzie do 400 miejsc pracy.

  • Na nowych pracowników czeka atrakcyjne, nowoczesne środowisko pracy. Zakład dysponuje również możliwościami zajmowania się inżynierią mechaniczną, które utorują drogę dalszemu postępowi technologicznemu – mówi kierownik zakładu Tomasz Maleszka.

Na terenie o powierzchni ok. 18 ha mieści się nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz centrum administracyjne, które łącznie dysponują powierzchnią niemal 44 tys. mkw. To równowartość około sześciu boisk piłkarskich. W ramach przygotowania na przyszły rozwój na nowym terenie zaplanowano również możliwość rozbudowy o powierzchni około 20 tys. mkw.

Łączna inwestycja w zakład w Kołbaskowie wyniosła 80 mln euro. Do końca 2023 roku ma powstać do 400 nowych miejsc pracy na powierzchni do produkcji i inżynierii mechanicznej około 44 tysięcy mkw. 

KION Group w Polsce

Należące do Grupy marki od dziesięcioleci z powodzeniem funkcjonują na polskim rynku, czyniąc z KION jednego z czołowych krajowych dostawców wózków przemysłowych i techniki magazynowej. W ubiegłym roku zamówiono w Polsce ponad 25 tys. nowych wózków, z czego około 30 proc. pochodziło od marek KION Group.

Salony sprzedaży Linde Material Handling Polska Sp. z o.o. i STILL Polska Sp. z o.o. koncentrują się na zapewnieniu kompleksowej obsługi oraz wszechstronnych rozwiązań logistycznych i cieszą się dużym zainteresowaniem jako partnerzy biznesowi dla klientów poszukujących innowacyjnych wózków przemysłowych. Oferta produktowa skierowana jest do przedsiębiorstw – od międzynarodowych koncernów po małe firmy rodzinne – ceniących sobie innowacyjność, wysoką jakość i wydajność nowoczesnych produktów.

W podpoznańskiej Rokietnicy STILL prowadzi również centrum renowacji i odnawiania wózków. Na powierzchni 2,5 tys. mkw. remontowanych jest rocznie około 2 tys. pojazdów. Dematic, spółka zależna KION i światowy specjalista w zakresie obsługi towarów, oferuje inteligentne oprogramowanie i rozwiązania automatyzacyjne w celu optymalizacji łańcuchów dostaw. W Polsce działa poprzez oddział Dematic Polska w Poznaniu. W Krakowie KION Group prowadzi centrum w zakresie usług finansowo-księgowych, IT i zaopatrzenia pod nazwą KION Business Services. KION Group zatrudnia w Polsce obecnie ponad 1,2 tys. osób.

O KION Group

KION Group jest jednym z wiodących na świecie dostawców rozwiązań intralogistycznych dla łańcucha dostaw. Zakres produktów i usług firmy obejmuje wózki jezdniowe, takie jak wózki widłowe i urządzenia techniki magazynowej, a także zintegrowane technologie automatyzacji i rozwiązania programowe do optymalizacji łańcucha dostaw – wraz z wszystkimi powiązanymi usługami. Rozwiązania KION Group usprawniają przepływ materiałów i informacji w zakładach produkcyjnych, magazynach i centrach dystrybucyjnych w ponad 100 krajach. Koncern, notowany na niemieckim indeksie giełdowym (MDAX), jest największym producentem wózków jezdniowych w Europie i drugim na świecie pod względem sprzedaży jednostkowej. Ponadto KION Group jest również wiodącym dostawcą technologii automatyzacji.

Znane na całym świecie marki KION Group należą do najlepszych w branży. Dematic, najnowszy członek KION Group, jest wiodącym globalnym specjalistą w dziedzinie zautomatyzowanego przepływu materiałów z obszerną ofertą inteligentnych rozwiązań w zakresie łańcucha dostaw i automatyzacji. Marki Linde i STILL obsługują rynek premium wózków podnośnikowych. Marka Baoli skupia się na klasę średnią. Do marek regionalnych należy Fenwick, który jest największym dostawcą urządzeń do transportu wewnętrznego we Francji, oraz OM Voltas, który obsługuje rynek indyjski – jest tam wiodącym dostawcą wózków jezdniowych.

Pod koniec roku 2020 na całym świecie w użyciu było ponad 1,6 miliona wózków podnośnikowych i ponad 6000 zainstalowanych systemów pochodzących od KION Group – u klientów z różnych branż i różnej wielkości na sześciu kontynentach. KION Group zatrudnia ponad 36 000 osób. W roku obrotowym 2020 KION Group osiągnęła obrót w wysokości 8,3 mld euro.

Fotogaleria

Tekst: KION Group, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email