Kampania Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 „Bezpieczne wakacje”.

24 lipca 2023

Plakat bezpieczne wakacje, dwoje rodziców siedzi plecami do kadru ze swoimi dziećmi na mostku nad wodą. Na prawym zdjęciu widnieje dziewczynka z telefonem na pomoście, w wodzie odbija się zapłakana dziewczyna.

Kolejna odsłona kampanii „Bezpieczne wakacje” ma miejsce na Instagramie oraz Tik Toku. Państwowa Komisja nawiązała współprace z psychologami, którzy nagrali webinar dotyczący tematu wykorzystania seksualnego. Będzie on udostępniony m. in. na Instagramie. Natomiast popularni na Tik Toku twórcy podjęli się promowania wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji (#WcoSięNiePakuję)

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 od dłuższego czasu współpracuje m.in. z psychologami w obszarze działań prewencyjnych mających na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa dzieci. W ostatnim czasie w ramach współpracy z PKDP na nagranie webinaru dotyczącego podobnej tematyki zdecydowały się dwie znane psycholog dziecięce: Aleksandra Belta- Iwacz i Ewa Sękowska -Molga, Ekspertki te publikują m. in. na Instagramie cieszące się popularnością filmy zawierające cenne informacje, szczególnie ważne dla rodziców. Odbiorcami kanałów obydwu pań są w większości rodzice szukający porad i wskazówek jak mądrze wychować dziecko. Państwowej Komisji szczególnie zależy na dotarciu z profilaktycznym przekazem właśnie do tej grupy dorosłych osób mających trudną do przecenienia pozycję w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa. Ochrona dzieci przed ryzykownymi kontaktami jest szczególnie istotna podczas wakacji, jednak budowanie relacji – co podkreślają prowadzące webinar- to nieustanny proces. W kontekście ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym rodzi się wiele pytań:.

– Jak przestrzegać, ale nie straszyć?

– Jak uczyć budowania bezpiecznych granic?

– Jak modelować zachowania wzmacniające dziecko?

– Jak rozpoznać symptomy wskazujące na możliwe wykorzystanie seksualne dziecka?

O tym i wielu innych interesujących zagadnieniach można dowiedzieć się bezpośrednio od Aleksandry Belta- Iwacz i Ewy Sękowskiej -Molga.

Natomiast znani na Tik Toku twórcy podjęli się promowania wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji. To m. in. bardzo popularny @zetkacper oraz @einarooo nagrywając filmiki pod wspólnym hasłem #WcoSięNiePakuję informował młodych odbiorców o elementarnych zasadach gwarantujących bezpieczeństwo w trakcie nawiązywania nowych znajomości i relacji.

(wpisując frazę #WcoSięNiePakuję odnajdziemy wszystkie filmiki w ramach Kampanii Bezpieczieczne wakacje)

Wakacje to wspaniały czas wypoczynku, zabawy i nowych znajomości. Niestety, to też czas podwyższonego ryzyka wykorzystania seksualnego dzieci. Zwróć szczególną uwagę, z kim i jak spędza go Twoje dziecko. 

Wakacje w Polsce czy za granicą? To nie ma znaczenia. Jedyne, co ma znaczenie to, że nikt nie ma prawa przekraczać Twoich granic.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka lub podjerzewasz, że dziecku dzieje się krzywda nie bądź obojętny. Zadzwoń lub napisz.

Telefon Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15: 22 699 60 51

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

Telefon dla todziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Numer SOS - Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900

Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123

Numer alarmowy: 112

Czat: www.116sos.pl

Źródło: Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15

Drukuj Drukuj Email Email