To już 70 lat istnienia SP nr 1 w Policach

5 czerwca 2017

W piątek 2 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Policach odbyły się uroczystości związane z  jubileuszem 70 lecia istnienia placówki.

Szkoła ta była pierwszą powszechną otwartą po wojnie w Policach. Najpierw, mieściła się w ocalałej części poniemieckiej szkoły zawodowej przy ulicy Sienkiewicza. Wtedy uczęszczało do niej 66 dzieci uczących się w 7 klasach. Ówczesnym jej kierownikiem została Maria Bik. Właśnie ona pomimo wielu trudności zdołała zorganizować i uruchomić szkołę w przeciągu 10 dni. W 1949 r. szkołę przeniesiono do przedwojennego budynku  mieszczącego  się przy ul. Sikorskiego. Przed wojną znajdowała się tam niemiecka szkoła podstawowa, w czasie wojny szpital, a w pierwszych latach po wojnie budynek zajmowali Rosjanie. W 1977 r. kiedy świętowano 30-lecie istnienia szkoły nadano jej imię Tadeusza Kościuszki, przekazując jednocześnie sztandar i tworząc izbę pamięci.

Pośród licznie przybyłych gości na obchody 70 lecia szkoły byli dawni uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Gminy Police i Powiatu Polickiego, a także kuratorium oraz zaprzyjaźnionych instytucji, które przez lata wspierały placówkę.

W trakcie gali odbywały się występy przygotowane przez obecnych uczniów szkoły i ich nauczycieli, nie zabrakło gratulacji i podziękowań  złożonych na ręce pani Dyrektor oraz najdłużej pracujących nauczycieli.

W imieniu Powiatu Polickiego wyrazy uznania i życzenia dalszych lat pomyślności złożyli Cezary Arciszewski Przewodniczący Rady Powiatu w Policach i Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Fotogaleria

Tekst i foto: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email