Druga Konferencja Poszukiwania w Województwie Zachodniopomorskim

10 marca 2020

7 marca odbyła się "Druga Konferencja Poszukiwania w Województwie Zachodniopomorskim".

Podczas konferencji swoje prelekcje zaprezentowali funkcjonariusze i ratownicy z wieloletnim doświadczeniem w poszukiwaniach na terenie kraju oraz poza jego granicami. Były to osoby, które współtworzą system ratownictwa, które swoją postawą, zaangażowaniem i doświadczeniem są wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń ratowników.

Sobotnia konferencja była także okazją do świętowania jubileuszu Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie. Od 2012 roku psy ratownicze uczestniczyły w 114 egzaminach. Grupa z Wołczkowa jest jedyną grupą w województwie zachodniopomorskim, posiadającą i wykorzystującą certyfikowane przez Wydział Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie psy ratownicze specjalności terenowej i gruzowiskowej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W 2019 roku grupa z Wołczkowa uczestniczyła w 28 akcjach, a w ostatnich latach w 253 akcjach o charakterze poszukiwawczym. W większości były to wyjazdy do działań w terenie, zdarzyły się również trudne wyjazdy do katastrof budowlanych jakie miały miejsce na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Przez 10 lat istnienia udało się pozyskać dużo nowoczesnego sprzętu potrzebnego do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych. Specjalistyczny samochód planistyczny z systemem radiokomunikacji, sprzęt medyczny, quad, pozyskany w roku 2019 dron z kamerą wizyjną i termowizyjną oraz GPS-y, radiostacje i wiele innych elementów, które razem tworzą zaplecze zwiększające wydajność pracy ratowników podczas realnych akcji.

Udało się również zaprojektować i powołać do życia autorską aplikację "Centrum Akcji", która wspiera w procesie zarządzania w trakcie prowadzonych działań. Warto wspomnieć, że aplikacja "Centrum Akcji" została wyróżniona nagrodą Floriany w 2018 roku w kategorii "Innowacje i innowacja cyfrowa".

Podczas sobotniego wydarzenia gościło wiele osób związanych ze służbami bezpieczeństwa, instytucjami samorządowymi oraz firmami. Powiat Policki reprezentowała Joanna Napiwodzka Wicestarosta Policki oraz przedstawiciele gmin Powiatu Polickiego. Samorząd powiatowy przekazał grupie poszukiwawczej 1000 złotych na zakup potrzebnego sprzętu.

"Ratownikiem Roku" został Mateusz Rędź, który dzięki swojej intensywnej pracy i zaangażowaniu włożył największy wkład w rozwój grupy.

Fotogaleria

Tekst i Foto: GPR OSP Wołczkowo - Zachodniopomorskie Psy ratownicze


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email