Ćwiczenia „RENEGADE/SAREX-21”

19 maja 2021

Syrena, urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej

Uprzejmie informujemy, że w dniu 20 maja br. w godz. 8:00 do 11:00  na terenie powiatu polickiego, może nastąpić uruchomienie syren alarmowych. To efekt odbywających się  w dniach od 17 do 21 maja br.   ćwiczeń taktyczno-specjalnych „RENEGADE/SAREX-21” organizowanych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczenia na terenie województwa będą realizowane epizody dotyczące statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej. Prowadzona będzie również akcja poszukiwawczo-ratownicza w trudno dostępnych obszarach leśnych.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia statek powietrzny RENEGADE będzie przemieszczać się w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Na trasie przelotu będą uruchamiane syreny alarmowe ostrzegające ludność przed atakiem z powietrza. Emitowane będą dwa sygnały – pierwszy ogłaszający alarm (3-minutowy, modulowany), a po ustaniu zagrożenia drugi – odwołujący alarm (3-minutowy, ciągły). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa narodowego państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powietrznej, jak również ratownictwa lotniczego i morskiego.

 

Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Drukuj Drukuj Email Email