Budowa stacjonarnego hospicjum w Tanowie ruszy pełną parą!

29 marca 2017

W dniu 24 lutego br. Aleksandra Mazur-Woroniecka Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach oraz Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w obecności Burmistrza Polic Władysława Diakuna, podpisali umowę dotyczącą przyznania wsparcia finansowego w wysokości 4 mln złotych na budowę stacjonarnego ośrodka opieki paliatywnej w Tanowie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Stowarzyszenie, od kilku lat wspierane przez ludzi dobrej woli oraz lokalne samorządy, prowadzi swoją działalność na terenie powiatu polickiego. Dotychczasowe jego usługi świadczone są w formule „hospicyjnego zespołu opieki domowej”,  to znaczy, że lekarze, pielęgniarki i wolontariusze odwiedzają podopiecznych niosąc im pomoc oraz  wsparcie dla rodzin w ich domach. Niestety nie jest to wystarczającym rozwiązaniem, gdyż nie daje możliwości realizacji pełnego pakietu usług ujętych w zakresie opieki paliatywnej/hospicyjnej, świadczonych w celu utrzymania najwyższej możliwej jakości życia pacjenta.

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie w tym zakresie kilka lat temu  władze stowarzyszenia przystąpiły do wspólnych rozmów z samorządowcami na temat budowy stacjonarnego ośrodka świadczącego całodobową opiekę dla nieuleczalnie chorych.

W 2010 roku stowarzyszenie otrzymało od Gminy Police oraz Powiatu Polickiego dwie nieruchomości zlokalizowane w miejscowości Tanowo, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie starań o budowę hospicjum stacjonarnego.

  • To doskonały przykład współdziałania ponad wszelkimi podziałami i dla szczytnego celu, dwóch tak ważnych ze społecznego punktu widzenia sektorów funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Mamy prężnie działającą  organizację pozarządową i wspierającą ją administrację samorządową, w tym przypadku na wszystkich jej szczeblach, ponieważ zaangażowanie jest zarówno ze strony Gminy Police jak i Powiatu Polickiego, a teraz, jak pokazują ostatnie dni, również samorządu Województwa Zachodniopomorskiego - mówi Andrzej Bednarek Starosta Policki.

Obecny etap związany z realizacją inwestycji to sukces wszystkich wspierających dotychczasowe funkcjonowanie hospicjum, również mieszkańców Powiatu Polickiego, którzy przekazują  1% podatku właśnie na jego działalność.

Hospicjum stacjonarne w Tanowie będzie placówką pobytu całodobowego przeznaczoną dla osób terminalnie i nieuleczalnie chorych (zarówno dorosłych jak i dzieci). Ukończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku.

  • Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istoty opieki paliatywnej i deficytu tego rodzaju usług w pełnym pakiecie. Potrzebne są ośrodki , w których osoby  terminalnie i nieuleczalnie chore oraz ich rodziny mogłyby otrzymywać tak potrzebne wsparcie. 30 września 2016 r. Rada Powiatu w Policach podjęła uchwałę, w której zadeklarowała   wolę   dofinansowania w roku 2017 budowy hospicjum stacjonarnego na terenie Powiatu Polickiego   w wysokości 100 000 zł.  Środki te zostały zabezpieczone w tegorocznym budżecie - mówi Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Tekst: Agnieszka Rychlik-Bakalarz/ Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Internet

Drukuj Drukuj Email Email