„Bądź swoją bohaterką”

22 października 2021

Obrazek dotyczący miesiąca walki z rakiem

15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, której symbolem jest różowa wstążka.

W tym roku ruszyła kampania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie pod hasłem „Bądź swoją bohaterką”, propagującej profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów piersi.

Państwowa Inspekcja Sanitarna od lat aktywnie propaguje zapobieganie zachorowaniom na nowotwory kobiece, w tym raka piersi. Kampania polegać będzie na prowadzeniu krótkich zajęć edukacyjnych dla kobiet, mieszkanek województwa zachodniopomorskiego, w miejscach skupiających kobiety w różnym wieku.

Podczas zajęć panie poznają podstawowe informacje na temat wspomnianej choroby, w tym symptomy oraz czynniki ryzyka występowania raka piersi.

Szczególnie ważna jest świadomość samych kobiet, zwłaszcza w stosunku do wykonywania regularnego samobadania piersi, a także badań przesiewowych. Czas gra tutaj ogromną rolę – nowotwór rozpoznany wcześniej daję szansę na wyleczenie.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku w Polsce na nowotwór choruje ponad 18,5 tys. kobiet. Niestety w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie.

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.

Wyróżniamy 4 główne podtypy raka piersi:

 • Luminalny A
 • Luminalny B
 • Zaawansowany hormonozależny HER2+
 • Rak potrójnie ujemny

Czynniki ryzyka:
1. wiek – nowotwory piersi występują najczęściej u kobiet po 50 r.ż.
2. wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późna menopauza
3. brak ciąż lub późne macierzyństwo
4. ekspozycja na estrogeny, np. w formie hormonalnej terapii zastępczej
5. otyłość
6. predyspozycje genetyczne – jeżeli w Twojej rodzinie występowały zachorowania na raka piersi i jajnika ( np. u mamy lub siostry) porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykonania badań genetycznych

Jak rozpoznać raka piersi

 • wyczuwalny twardy guzek lub zgrubienie, również pod pachą
 • zmiana wielkości, kształtu, symetrii piersi
 • zmiana koloru skóry piersi, dołki, nierówności
 • wciągnięcie brodawki
 • wydzielina z brodawki
 • powiększenie pachowych nadobojczykowych węzłów chłonnych

Profilaktyka

Profilaktyka ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy sutka.

Wyróżniamy profilaktykę pierwotną przeciwdziałanie  oraz profilaktykę wtórną - wczesne wykrycie.

Profilaktyka pierwotna

 • właściwa dieta polegającą na ograniczeniu spożycia tłuszczów. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała i walka z otyłością
 • ograniczenie spożycia alkoholu
 • regularna aktywność fizyczna – codziennie minimum 30 minut w ruchu
 • zapewnienie 8 h zdrowego snu

Profilaktyka wtórna

 • samobadanie piersi – badanie palpacyjne
  Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta bez względu na wiek. Najlepiej takie badanie przeprowadzić zaraz po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie. Raz do roku udać się do ginekologa na takie badanie. Prawidłowe samobadanie piersi polega na oglądaniu i dotykaniu piersi. Piersi należy oglądać, stojąc przed lustrem w następujących pozycjach: z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia, z rękoma uniesionymi nad głowę i z rękoma opartymi na biodrach, a także w pozycji pochylonej. Oceniamy kształt i symetrię piersi, wygląd skóry i brodawek. Samobadanie można wykonać w pozycji stojącej lub leżącej. Badanie wykonuje się płaska powierzchnią 2, 3 i 4 palca. Istnieje kilka technik badania piersi.

Ruchy okrężne, czyli zataczanie koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym malutkie kółeczka. Zataczamy okręgi w stronę sutka i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Ruchy promieniste – wyobrażamy sobie, że nasza pierś to tarcza zegara. Okrężnymi ruchami przesuwamy od sutka do zewnątrz.
Ruch góra-dół – „dzielimy” pierś na podłużne paski i przemieszczając się od góry do dołu i od dołu do góry zataczamy kółeczka.

 • Regularnie wykonywane badania USG – między 20. a 30. r.ż. – co 2 lata, po 30. r.ż. co roku
 • Wykonywanie mammografii – między 50. a 69. r.ż. – co 2 lata

Źródło:

Zwrotnik raka
Badania profilaktyczne - rak piersi
Wczesne wykrywanie raka piersi

Tekst i Foto: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

 

Drukuj Drukuj Email Email