Film Father0 na Światowych Dniach Młodzieży

1 sierpnia 2016

Film chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży został zaprezentowany na Festiwalu Młodych, który odbywał się podczas Światowych Dni Młodzieży.

Father0 – bo o tym filmie mowa to film fabularny opowiadający o relacjach młodych chłopców z ich ojcami. Film został wybrany jako jeden z 25 filmów z całego świata i zaprezentowany został na Festiwalu Młodych, który odbywał się w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Film wyświetlono w piątek 29 lipca w Kinie „Kijów” w Krakowie.

Kilka słów o Festiwalu Młodych
Festiwal Młodych na ŚDM to program religijny i artystyczno-kulturalny, który odbywa się popołudniami i wieczorami w czasie trzech dni katechez, z wyjątkiem czasu przeznaczonego na Wydarzenia Centralne. Festiwal Młodych składa się z otwartych i bezpłatnych inicjatyw o charakterze artystycznym, religijnym oraz duchowym. W ramach tej części ŚDM można wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne itp. Festiwal Młodych jest ofertą przygotowaną dla pielgrzymów przez pielgrzymów – każdy ma szansę wziąć w nim udział nie tylko jako widz, ale także jako artysta czy organizator.

Trailer filmu Father0::
https://www.youtube.com/watch?v=AchzRXBM-Pg

Teledysk Luxtorpedy „Nieobecny nieznajomy” nagrany na planie filmu FATHER0
https://www.youtube.com/watch?v=gz2AZ5hAi4A

Kilka słów o filmie Father0
Opowieść o tym, że marzenia się spełniają, ale potrafią też zabić. Nieobecni i nieznajomi ojcowie. Chłopcy, którzy uciekają przed koszmarem dzieciństwa i sami stają się ojcami. Filmowa opowieść różnych obliczach dorastania do najważniejszych ról w życiu.

Spotkanie, którego nigdy nie było. List, który zamiast nadziei przynosi śmierć. Marzenie, które staje się koszmarem. Filmowa opowieść o różnych relacjach młodych chłopaków z ojcami – nieobecnymi, nieznajomymi. Sami próbują się z nimi zmierzyć, a niektórzy także dorosnąć do ojcostwa, do którego w żaden sposób nie zostali przygotowani. Jak potoczą się ich losy?

Film to efekt wspólnej, narracyjnej pracy członków grupy ArtCrew działającej przy placówce resocjalizacyjnej /MOW Trzebież/. Konrad Pachciarek – autor scenariusza i reżyser filmu, rozmawiając z chłopcami, wysłuchując ich historii, nadał ich opowieściom filmową fabułę, starając sie przy tym zachować jak najwierniej specyfikę życia, wewnętrznych relacji i języka młodych aktorów.

„FATHERO” jest laureatem 45 FAMY – Międzynarodowego Kampusu Artystycznego w Świnoujściu – film otrzymał na tym festiwalu nagrodę im. Jana Sawki w kategorii SZTUKI WIZUALNE I MULTIMEDIA

FATHER0, film fabularny, 44 min.
Scenariusz, reżyseria – Konrad Pachciarek
Kierownik produkcji, koordynator projektu – Marcin Głuszyk
Zdjęcia, montaż – Łukasz Nyks
Występują – ArtCrew, gościnnie muzycy Luxtorpedy
Muzyka – utwory Luxtorpedy

Kilka słów o grupie ArtCrew
Grupa ArtCrew powstała w 2008 r. przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży jako autorski pomysł na wspieranie rozwoju podopiecznych placówki. Założycielami i liderami grupy są Marcin Głuszyk - wychowawca MOW w Trzebieży oraz Konrad Pachciarek - reżyser teatralny. Obecnie grupę prowadzą również animatorzy – byli członkowie grupy z MOW i spoza ośrodka oraz wolontariuszki z Ukrainy.
Podczas dobrowolnych, systematycznych zajęć członkowie grupy rozwijają swoje uzdolnienia artystyczne i tworzą różnorodne prezentacje artystyczne o charakterze narracyjnym. Jest to specyficzna próba opowiadania innym poprzez sztukę o świecie ich przeżyć, sposobie widzenia samych siebie i wybranych fragmentów otaczającej rzeczywistości.

Dla młodych ludzi należących do ArtCrew zaangażowanie w pracę grupy to wyjątkowa okazja do wszechstronnego rozwoju. Dla odbiorców ich twórczości to okazja do poznania ich świata, zrozumienia, współprzeżywania ich doświadczeń.

ArtCrew od chwili powstania przygotowała i prezentowała kilkanaście prezentacji – spektakle teatralne i plenerowe, koncerty muzyczne, teledyski. Grupa uczestniczy regularnie w międzynarodowych warsztatach artystycznych z udziale młodzieży z Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. ArtCrew czynnie uczestniczy też w PRZETWORNIKU – ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Młodzieży dla podopiecznych MOW i MOS.
FATHER0 jest pierwszym filmem fabularnym z udziałem grupy.

Dotychczasowe pokazy filmu /wybrane/
- Premiera kinowa – Dzień Ojca, 23 czerwca 2015 r., kino Pionier w Szczecinie,
- prezentacje festiwalowe, m.in.: Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie, 45 Festiwal FAMA w Świnoujściu, RunRock Festiwal w Jarocinie, Szczecin European Film Festival SEFF’15, 51 PTMF KONTRAPUNKT, Kingdom of art. Festiwal Goleniów, V PRZETWORNIK /Police/, XXX Ogólnopolski Festiwal MOW „Kowadło” w Kuźni Raciborskiej, Festiwal TEK w Policach,
- otwarte pokazy kinowe dla młodzieży m.in. w Zakopanem, Warszawie, Kołobrzegu, Sianowie, Lublinie, Policach, Wodzisławiu Śląskim, Maszewie,
- podczas konferencji, spotkań naukowych, m.in. w Paryżu, Odessie, Szczecinie,
- pokazy zamknięte dla podopiecznych placówek resocjalizacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych, m.in. w Zakładzie Karnym w Raciborzu, Schronisku dla Nieletnich w Szczecinie, Zakładzie Poprawczym w Raciborzu, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 6 w Warszawie, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szczecinie,
- lipiec 206 r.: pokaz w ramach Jarocin Festiwal oraz podczas 22 Przystanku Woodstock, w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

Tekst: Marcin Głuszyk/ArtCrew

Foto: Lucyna Lewandowska

Drukuj Drukuj Email Email