84. rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Syberię

11 marca 2024

Stojące osoby w tle, na pierwszym planie sztandar

W niedzielę 10 marca przedstawiciele Powiatu Polickiego i Gminy Police wzięli udział w uroczystości 84. rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Syberię. Spotkanie zorganizował Zachodniopomorski Związek Sybiraków w Szczecinie oddział w Przęsocinie. 

Obchody 84. rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Syberię rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele w Przęsocinie. Następnie, w świetlicy sołeckiej odbyło się spotkanie członków związku. W imieniu mieszkańców Powiatu Polickiego i Gminy Police podziękowania i życzenia złożyli Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski i Burmistrz Polic Władysław Diakun oraz radne Rady Miejskiej w Policach Ilona Bednarek i Zofia Hlek.

10 lutego 1940 r. -  84 lata temu - o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów. Dotyczyła ona około 200 tys. ludzi, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, działaczy samorządowych.

Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne. Wywożonym Polakom dawano kilkanaście minut na spakowanie całego dobytku, a potem kierowano ich do przeładowanych wagonów towarowych.

Wywiezieni trafiali do północnych regionów Rosji, w okolice Archangielska, Irkucka oraz Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Była to pierwsza z czterech wielkich akcji deportacyjnych, jakie przeprowadził Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zachodniopomorski Związek Sybiraków w Szczecinie oddział w Przęsocinie i wsparte przez Powiat Policki.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email