80 rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir, do Kazachstanu i w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich

10 lutego 2020

W sobotę 8 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyła się uroczystość z okazji 80 rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Sybir, do Kazachstanu i w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Uroczystość zorganizował Zachodniopomorski Związek Sybiraków z prezesem Albertem Miłaszewskim i wiceprezesem Tadeuszem Słoniną na czele. Przypomnieli oni historię zsyłki Polaków na Sybir, do Kazachstanu i w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Na scenie polickiego MOKu wystąpił Chór Kombatanta pod dyrekcją Marii Białkowskiej-Dublasiewicz, który zaśpiewał hymn Sybiraków.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Grzegorz Ufniarz oraz Sybiracy z Ińska, Nowogardu, Szczecina i Przęsocina.

  • Jesteśmy wam dłużni wdzięczność, pamięć i szacunek. Chcemy złożyć Państwu skromne życzenia, doceniając bohaterstwo i ten prawdziwy historyczny patriotyzm - mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Podczas uroczystości wręczono akty nadania i legitymacje honorowego członka Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków. Odznaczenia otrzymali Starosta Policki Andrzej Bednarek, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach Anna Ryl, Dyrektor SP nr 37 w Szczecinie Ewa Zagubień oraz Dyrektor LO nr 1 w Szczecinie Ewa Budziach.

Ponadto, nadanym przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, odznaczono srebrnym Krzyżem sztandar Sybiraków. Aktu odznaczenia dokonali Przewodniczący Zygmunt Adamski, Jan Jankowski oraz Mirosław Borawski.

Nie zabrakło także występów artystycznych harcerzy ZHP ze szczepu "Warpienisko" młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 i 37 w Szczecinie, Chóru Kombatantów i Zespołu Folklorystycznego "Balbiny".

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email