78 rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Syberię

27 lutego 2018

W niedzielę 25 lutego przedstawiciele Powiatu Polickiego i Gminy Police wzięli udział w uroczystości 78. rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Syberię. Spotkanie zorganizował  Zachodniopomorski Związek Sybiraków w Szczecinie oddział w Przęsocinie. 

Obchody 78 rocznicy pierwszej zsyłki Polaków na Syberię rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele w Przęsocinie. Następnie, w świetlicy sołeckiej odbyło się spotkanie, podczas którego podziękowano członkom Związku Sybiraków w Szczecinie oddział w Przęsocinie, między innymi Stefanii Myślickiej - długoletniej prezes Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków w Szczecinie. W imieniu mieszkańców Powiatu Polickiego i Gminy Police podziękowania złożyli Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Burmistrz Polic Władysław Diakun i Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Witold Król. 

10 lutego 1940 r. -  78 lat temu - o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów. Dotyczyła ona około 200 tys. ludzi, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, działaczy samorządowych.

Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne. Wywożonym Polakom dawano kilkanaście minut na spakowanie całego dobytku, a potem kierowano ich do przeładowanych wagonów towarowych.

Wywiezieni trafiali do północnych regionów Rosji, w okolice Archangielska, Irkucka oraz Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Była to pierwsza z czterech wielkich akcji deportacyjnych, jakie przeprowadził Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej.

  • Jako reprezentanci samorządów Gminy i Powiatu Polickiego, będziemy pamiętać i wspierać działania Związku Sybiraków, oddając przy tym społeczny szacunek Naszym Bohaterom i ich Rodzinom - mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zachodniopomorski Związek Sybiraków w Szczecinie oddział w Przęsocinie i wsparte przez Powiat Policki.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email