60-lecie powstania ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną – PSONI Koło w Szczecinie

23 maja 2024

W dniu 22 maja br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie świętowano jubileusz 60-lecia powstania ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną – PSONI Koło w Szczecinie.
 
Podczas gali wręczono odznaczenia i podziękowania dla zasłużonych działaczy, wolontariuszy i partnerów, a także wyświetlono film ukazujący historię i dorobek organizacji.
 
W wydarzeniu, Powiat Policki reprezentowany był przez Starostę Polickiego Shivana Fate, który na ręce Przewodniczących Zarządu Koła: Katarzyny Michno i Barbary Jaskierskiej, złożył gratulacje oraz życzenia kolejnych lat owocnej działalności, będącej piękną misją na rzecz drugiego człowieka.
 

Działalność na rzecz pełnego i skutecznego włączenia osób niepełnosprawnych intelektualnie w życie społeczne zasługuje na najwyższe słowa uznania. Inicjatywy, które są  realizowane przez szczeciński oddział PSONI przekonują o jego sile, i sile ruchu rodziców, który to wszystko zapoczątkował.

Jak to się zaczęło?

W 1963 roku grupa rodziców wychowujących dzieci z upośledzeniem umysłowym zaprotestowała publicznie przeciwko odmawianiu ich dzieciom konstytucyjnego prawa do nauki. Ruch ten był pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Koło w Szczecinie powstało w 1964 roku. W lipcu 1991 uzyskało rejestrację jako Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, będące oddziałem ogólnopolskiej organizacji.

Kompletny system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną

Stowarzyszenie przeciwstawiając się dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz walcząc o pełne ich włączenie w główny nurt życia, stworzyło jedyny w skali kraju kompletny system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do późnej starości w postaci placówek: Centrum Małego Dziecka, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej, Mieszkania Wspomaganego, Ośrodka Edukacyjno-Szkoleniowego, Ośrodka Oparcia Społecznego.

Fotogaleria

Tekst i Foto:Agnieszka Rychlik-Bakalarz/Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email