XI Konferencja Metodyczna w SOSW w Tanowie

17 kwietnia 2018

16 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie odbyła się XI Konferencja Metodyczna skierowana do specjalistów pracujących z dziećmi.

Gośćmi byli dyrektorzy, nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy przedszkoli, szkół specjalnych i masowych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych z województwa zachodniopomorskiego. Patronat nad konferencją objął Starosta Policki Andrzej Bednarek.

W dobie technologii cyfrowych dzieci coraz więcej czasu spędzają przy ekranie telewizora, smartfona, tabletu czy komputera. Wymagania i tempo życia wymusza na dorosłych zaangażowanie dużej części energii w pracę zawodową. Znika przestrzeń dla spontanicznej zabawy i rozmowy oraz budowania więzi z dorosłym. Rodzica coraz częściej zastępuje "elektroniczne niania".

Nie wszyscy mają świadomość tego, że wysokie technologie wpływają na gorsze funkcjonowanie lewej półkuli mózgu, która ma dominującą rolę w rozwoju mowy. Poruszający się obraz rozwija głównie prawą półkulę mózgu, podczas gdy lewa jest niewystarczająco stymulowana. To natomiast osłabia rozwój zasobów językowych, niezbędnych do poznawania i rozumienia świata. Konsekwencją są między innymi trudności w komunikowaniu się.

Wychodząc naprzeciw aktualnym problemom rozwojowym oraz mając na uwadze wsparcie rodziców i nauczycieli w pracy z dzieckiem wybraliśmy temat: "Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń rozwoju językowego".

Tegoroczna konferencja ze względu na szerokie zainteresowanie specjalistów oparta była o Metodę Krakowską, która jest terapią neurobiologiczną. Jej autorem jest prof. Jagoda Cieszyńska. Szkolenie poprowadziła dr n. hum. Justyna Leszka, pedagog specjalny, logopeda, terapeuta dzieci z zaburzeniami rozwoju, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym UAM w Poznaniu, dyrektor Ośrodka Diagnozy i Terapii Fundacji "Nowa Nadzieja".

Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć pomoce do pracy z dzieckiem.

Tekst i Foto: Agnieszka Chmiel/SOSW im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email