Wtargnięcie napastnika do Zespołu Szkół w Policach

20 października 2016

Wtargnięciem do szkoły uzbrojonego mężczyzny w trakcie trwania zajęć lekcyjnych, a następnie sterroryzowaniem nauczycielki i uczniów oraz przetrzymywaniem ich jako zakładników - tak rozpoczęły się wspólne ćwiczenia w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

Zgodnie ze scenariuszem działań o godz. 12:00 w dniu 19 października, jeden z nauczycieli Zespołu Szkół w Policach dzwoniąc do dyżurnego polickiej jednostki Policji, poinformował o tym, że uzbrojony w maczetę i nóż napastnik wtargnął na teren szkoły. Mężczyzna sterroryzował nauczycielkę i zabarykadował się z nią i będącymi w sali lekcyjnej uczniami. Napastnik przetrzymuje 19 zakładników, grozi im pozbawieniem życia i wysadzeniem budynku szkoły.

Dyżurny jednostki powiadamia natychmiast funkcjonariuszy wyznaczonych i odpowiedzialnych za prowadzenie działań w tego typu nadzwyczajnych sytuacjach oraz przedstawicieli innych służb ratunkowych. Powołano sztab kryzysowy.

Na miejscu Dyrektor szkoły zadecydowała o natychmiastowej ewakuacji uczniów i pracowników znajdujących się na terenie budynku. Wszystkie osoby skierowane zostały w bezpieczne miejsce - do znajdującej się szkole hali sportowej. Nad bezpieczną ewakuacją czuwali policcy policjanci.

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z innymi polickimi mundurowymi zabezpieczali drogi dojazdowe do budynku i samo miejsce zdarzenia. Skierowano do działań również m.in. przewodników z psami służbowymi, funkcjonariuszy z pionu kryminalnego i dochodzeniowo- śledczego.

Uzbrojony napastnik, który zabarykadował się z zakładnikami w jednej z sal początkowo żądał powiadomienia o sytuacji media, następnie podczas rozmowy z policyjnymi negocjatorami żądał pieniędzy w kwocie 200 tys. zł. Terrorysta dzięki prowadzonym negocjacjom uwalniał kolejnych zakładników, czterech z nich ranił.

Całe zdarzenie obserwowali funkcjonariusze SPAP KWP w Szczecinie, którzy w porozumieniu z koordynatorami działań opracowali plan obezwładnienia sprawcy. Uzbrojony napastnik został zatrzymany.

Po sprawdzeniu budynku, wszyscy mogli bezpiecznie powrócić do swoich klas. Przebieg ćwiczeń został wcześniej uzgodniony z Dyrekcją szkoły, o czym też poinformowani byli uczniowie.

W działaniach zaangażowani byli również funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz Sztab Ratownictwa Medycznego.

Takie symulacje mają na celu skoordynować pracę wszystkich służb, aby w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia ich działania były szybkie i skuteczne.

Fotogaleria

Tekst: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Drukuj Drukuj Email Email