W ramach obchodów Dni Zdrowia do Powiatu Polickiego przyjechał Mobilny Gabinet Medyczny BADABUS

27 października 2022

Badabus z namiotem Powiatu Polickiego w Gminie Kołbaskowo

W ramach obchodów Dni Zdrowia w Powiecie Polickim, mieszkańcy Powiatu Polickiego mogli skorzystać z bezpłatnych badań dla kobiet i mężczyzn w kierunku raka szyjki macicy (cytologia) oraz nowotworu gruczołu krokowego (PSA z krwi).

Akcję zorganizowano 25 i 26 października - przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Policach oraz w Gminie Kołbaskowo przy Szkole Podstawowej w Przecławiu. Do mieszkańców Powiatu Polickiego przyjechał BADABUS - Mobilny Gabinet Medyczny.

W BADABUSIE można było wykonać następujące badania:

Badania dla kobiet:

  • Cytologia zwykła lub LBC - pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym;
  • Test DNA HPV - służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy;
  • Test połączony - cytologia LBC + test HPV - test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy;
  • Test DNA BRCA1 - test oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika;

Badania dla mężczyzn:

  • Test PSA z krwi - test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Łącznie przebadanych zostało 87 osób - 51 mężczyzn w kierunku nowotworu gruczołu krokowego i 36 kobiet w kierunku raka szyjki macicy.

To kolejna akcja Powiatu Polickiego w związku z obchodami Dni Zdrowia. Wcześniej przeprowadzono bezpłatne testy sprawności ruchowej i poznawczej "Alzheimer - rozumiem - wspieram" oraz wykłady i warsztaty dotyczące profilaktyki raka piersi.

W akcji oprócz Mieszkańców Powiatu Polickiego, wzięli udział także przedstawiciele Powiatu Polickiego (Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska) oraz Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.

Fotogaleria

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji, Paulina Wiercioch/Wydział Informacji i Promocji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email