VIII Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: „Poezja marynistyczna Mariana Yoph Żabińskiego”

26 marca 2019

25 marca 2019 r. w Dziale Regionalnym  Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach pod Honorowym Patronatem Powiatu Polickiego odbył się VIII Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: "Poezja marynistyczna Mariana Yoph Żabińskiego".

Konkurs został ogłoszony na początku lutego 2019 r. i skierowany został do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z gminy i powiatu polickiego.

Odbywał się dwuetapowo:

I -etap konkursu odbył się w szkołach do 13 marca. Nauczyciele mogli zgłosić 3 zwycięzców eliminacji szkolnych do finału z każdej chętnej szkoły. Zakwalifikowano dwunastu finalistów z pięciu szkół podstawowych.

II- etap konkursu - finał odbył się w polickiej Bibliotece.

Głównym celem konkursu była popularyzacja poezji regionalnej poprzez uczczenie 10. rocznicy śmierci Mariana Yoph Żabińskiego, polickiego poety i pisarza, uczczenie obchodów Światowego Dnia Poezji i Pierwszego Dnia Wiosny. Pozostałe cele konkursu to: rozwijanie zdolności recytatorskich i prezentacja tych umiejętności oraz promowanie w naszym regionie polickiej Biblioteki, Powiatu Polickiego, Szkół,  Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie i stowarzyszeń: Koła nr 11 w Policach Oddziału Szczecińskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach.

10. Rocznica śmierci Mariana Yoph Żabińskiego (1947-2009) wpisała się kalendarz rocznic Działu Regionalnego i Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, a powiązano to dniami poezji, poetów, pisarzy, które corocznie są obchodzone w marcu.

Młodym uczestnikom konkursu zaprezentowano i przybliżono fragmenty z życia i twórczości polickiego poety, współzałożyciela w 2003 roku Literackiej Grupy Inicjatywnej, a trzy lata później wymienionego stowarzyszenia. Wspomnienia o nim odżyły i przypominano o jego codziennych wizytach w polickiej bibliotece i uczestnictwie w życiu kulturalno-oświatowym, które opisywał, a następnie ukazywały się w prasie lokalnej.

Podczas konkursu recytatorskiego dwunastu uczestników zaprezentowało dowolny utwór poetycki o tematyce marynistycznej z tomiku, pt. „W czółnie Słowa”, Mariana Yoph Żabińskiego w opracowaniu Adama W. Siedleckiego.

A oceny finalistów wg czterech kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój), dokonało Jury w składzie:

Przewodnicząca Jury: Róża Czerniawska-Karcz,  Związek Literatów Polskich w Oddziale Szczecińskim.

Członkowie Jury: Barbara Słowińska-Adamczyk – Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach, Stanisław Rapior – Regionalne Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne w Policach, Małgorzata Duda - Wydawnictwo dudowie.pl ze Szczecina

W imieniu Komisji, Przewodnicząca Jury, Róża Czerniawska-Karcz przedstawiła ocenę recytowanych wierszy przez finalistów, poziom, kulturę słowa i umiejętność interpretacji poetyckiej. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień oraz  gratulacje finalistom, a w szczególności laureatom. 

Nagrody i wyróżnienia ufundowała Dyrektor Biblioteki, Wioletta Kołodziejczyk  oraz Powiat Policki, w imieniu którego złożył gratulacje i wręczał nagrody Cezary Arciszewski Przewodniczący Rady Powiatu w Policach.

Jury konkursu postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

NAGRODY

I miejsce: Maja Grzywna, kl. 4 - SP. w ZS w Trzebieży, za recytację wiersza, pt. „Pierwszym jest”.

II miejsce: Nina Radtke, kl. 4 - SP. w ZS w Trzebieży,  za recytację wiersza, pt. „ Krótki kurs marynistyki”.

III miejsce: Kacper Witkowski, kl. 5 - SP. nr 3 w Policach, za recytację wiersza, pt. „Stateczek z kory”.

WYRÓŻNIENIA:

Rafał Reda, kl. 6 - SP. w Tanowie,  za recytację wiersza pt. „Zabawa w Robinsona”.

Paulina Staniszewska, kl.  6 - SP. w Tanowie, za recytację wiersza pt. „Latarnia morska”.

Nasi twórcy literaccy mieli także swoich faworytów, którym ufundowali nagrody.

Nagrody autorskie od Adama W. Siedleckiego i Związku Literatów Polskich, Oddział w Szczecinie otrzymała Maja Grzywna, kl. 4 -SP. w ZS w Trzebieży, za recytację wiersza „Pierwszym jest”.

Nagrody Autorskie od Barbary Sowińskiej-Adamczyk, Stanisława Rapiora i Heleny Pilarskiej otrzymali: Antonina Nastarewicz, kl. 4 – SP. nr 9 w ZS w Policach, za recytacje wiersza „Pochwała morza”, Damian Jaszewski, kl. 5 -SP. w ZS w Trzebieży za recytacje wiersza „Dawniej i teraz”, Nina Radtke, kl. 4 - SP. w ZS w Trzebieży,  za recytację wiersza, pt. „ Krótki kurs marynistyki”, Maja Grzywna, kl. 4 -SP. w ZS w Trzebieży, za recytację wiersza „Pierwszym jest”.

Pozostali finaliści otrzymali podziękowania i dyplomy za uczestnictwo. Szczególne podziękowania przygotowano nauczycielom–bibliotekarzom szkolnym za pomoc w przygotowaniu uczniów do I- etapu konkursu i współpracę. Podziękowania otrzymała także komisja konkursowa za swoją owocną i sprawną pracę. Na zakończenie gościnnie wystąpiła Helena Pilarska, jurorka-poetka, recytując swój wiersz, za który otrzymała gromkie brawa.

Fotogaleria

Tekst: Biblioteka w Policach

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email