Utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

22 grudnia 2020

Uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach

Minister Obrony Narodowej udzielił Powiatowi Polickiemu – jako organowi prowadzącemu – zezwolenia na prowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) w Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Zespół Szkół jest jedną ze 130 szkół w Polsce, w której funkcjonować będzie taki oddział.

W związku z tym, Powiat Policki otrzymał dotację celową w wysokości 68 784,00 zł. 

Z dotacji zostanie zakupione specjalistyczne wyposażenie, w tym m.in. kamizelki taktyczne, gumowe atrapy karabinka z pasem nośnym, hełmy ochronne wojskowe lub repliki hełmów balistycznych, busole lub kompasy, okulary ochronne, repliki pistoletów ASG z magazynkami w systemie AK lub broń pneumatyczna z akcesoriami, repliki pistoletów ASG, kabury do repliki pistoletu ASG, maski ochronne do ASG lub broń pneumatyczna, maski przeciwgazowe, saperki z pokrowcem lub łopatki piechoty, plecaki medyczne z wyposażeniem do kwalifikowanej pierwszej pomocy, nosze medyczne, stezy taktyczne, radiotelefon PMR (w zestawie), przybory do walki wręcz, repliki granatu ręcznego, makieta broni szkoleniowej – karabinka rozbieralnego systemie AK, lornetki, latarki czołowe, noże typu wojskowego lub multitool.

Dodatkowo, dla każdego ucznia zostanie zakupiony indywidualny pakiet wyposażenia składający się z bluzy i spodni, koszulki T-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły, beretu typu midnight blue, zestawu oznak regulaminowych do ubioru, bluzy ocieplanej wykonanej z materiału typu polar w kolorze jednolitym dla szkoły, plecaka taktycznego  o pojemności co najmniej 25 litrów w kolorze czarnym lub kamuflaż pantera, rękawic zimowych w kolorze czarnym oraz czapka zimowa w kolorze czarnym.

Od 2000 r. Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach na mocy porozumienia współpracuje z 12. Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Szczecinie.

W szkole opracowano program zajęć dodatkowych, przewidujący kształcenie uczniów z zakresu przysposobienia wojskowego. Program przewiduje zajęcia wojskowe w każdym tygodniu nauki oraz organizację dwóch obozów kondycyjnych w każdym roku szkolenia, w ramach których uczniowie klas wojskowych doskonalą umiejętności zdobyte w toku szkolenia specjalistycznego.

Decyzja MON akceptująca dotychczasową działalność Zespołu Szkół stwarza dodatkowe możliwości rozwoju tego bardzo popularnego kierunku kształcenia oferowanego przez Powiat Policki.

Tekst: Marta Szczepańska/Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach

Foto: Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email