Uroczystości z okazji 90 rocznicy katastrofy lotniczej litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa

17 lipca 2023

Przewodniczący Rady Powiatu w Policach i Burmistrz Polic składają kwiaty pod tablicą

W niedzielę 16 lipca odbyły się uroczystości z okazji 90 rocznicy katastrofy lotniczej litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Przypominano o katastrofie, która miała miejsce 90 lat temu, 15 lipca 1933 roku. Dwaj litewscy piloci wystartowali z Nowego Jorku i w drodze do Kowna przelecieli nad Atlantykiem. Rozbili się jednak w lesie koło wsi Pszczelnik pod Myśliborzem. Wtedy było to terytorium Niemiec. 

W uroczystości wzięli udział Prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Nie zabrakło także przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych. Powiat Policki i Gminę Police reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski i Burmistrz Polic Władysław Diakun, którzy złożyli okolicznościowe wiązanki pod tablicą upamiętniającą wydarzenia rozegrane w 1933 roku.

Po uroczystej Mszy Świętej, druga część obchodów odbyła się w Pszczelniku koło Myśliborza.

Litewscy piloci zginęli trzydzieści sześć minut po północy, 17 lipca, po 37 godzinach i 11 minutach lotu. Steponas Darius i Stasys Girėnas są na Litwie uważani za bohaterów narodowych. 17 lipca jest obchodzony Światowy Dzień Jedności Litwinów.

Fotogaleria

Tekst: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji, polskieradio.pl

Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email