Uroczystości upamiętniające śp. Jana Sulowskiego

21 sierpnia 2020

20 sierpnia 2020 roku w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach, odbyła się uroczysta msza święta śp. Jana Sulowskiego, uczestnika walk o Niepodległość Polski, mieszkańca Gminy Police.

Jan Sulowski urodził się dnia 28 grudnia 1897 r. w Draganach, został odznaczony Krzyżem Srebrnym (V klasy) Orderu Wojennego Virtuti Militari, przyznawanego za czyn wybitnego męstwa, połączony z narażeniem życia. W lipcu 1946 r. wrócił do kraju i zamieszkał w domu przy ul. Jana Kazimierza w Jasienicy, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Zmarł 5 maja 1963 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Policach-Jasienicy.

Pierwsza część wydarzenia odbyła się w kościele. Msza Święta była celebrowana przez Księdza Proboszcza Kanonika Waldemara Szczurowskiego, który przed jej rozpoczęciem przywitał przybyłych gości w imieniu władz Powiatu i Gminy. Następnie krótkie przemówienie wygłosił Krzysztof Męciński z Instytutu Pamięci Narodowej. Po mszy  św. w kruchcie kościoła odbyło się uroczyste odsłonięcie Pamiątkowej Tablicy ku czci Bohatera oraz złożenie kwiatów. Druga część wydarzenia odbyła się na cmentarzu komunalnym w Policach- Jasienicy, przy grobie śp. Jana Sulowskiego. Dokonano tam poświęcenia pomnika, a Burmistrz Polic wyraził słowa podziękowania za udział w uroczystości. Zgromadzeni uczestnicy złożyli kwiaty i znicze m.in. przedstawiciele Powiatu.

W czwartkowej uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości m. in.: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Burmistrz Polic Władysław Diakun, Zastępcy Burmistrza Polic Maciej Greinert i Jakub Pisański, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach Andrzej Rogowski oraz przedstawiciele instytucji. Nie zabrakło także mieszkańców Powiatu Polickiego.

Fotogaleria


Tekst: Martyna Kościelna, Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwo Powiatowe w Policach/ red. Aleksandra Pacholik, Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwo Powiatowe w Policach

Foto: Martyna Kościelna, Wydział Rozwoju, Informacji i Promocji Starostwo Powiatowe w Policach


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email