Uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SOSW w Tanowie

15 listopada 2018

W  Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie, przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już pod koniec października. Komitet organizacyjny obchodów ułożył harmonogram działań, tak aby dostosować je do możliwości wychowanków SOSW oraz żeby w sposób jak najpełniejszy wyczerpać tematykę rocznicową.

Główne działania odbywały się w tygodniu poprzedzającym datę 11 listopada.

  • MARSZ

W poniedziałek, 5 listopada br. ulicami Tanowa, ruszył biało-czerwony korowód, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości . Pogoda dopisała, humory również. Wszyscy stawili się zaopatrzeni we flagi, biało-czerwone kwiaty, pompony, szaliki, peruki, chorągiewki, balony. Podczas marszu śpiewano patriotyczne pieśni.  Przemarsz wzbudził  zainteresowanie mieszkańców, którzy nie szczędzili miłych gestów.

  • ZAJĘCIA W KLASACH

Wiele wydarzeń odbywało się w salach lekcyjnych - uczniowie wykonywali kotyliony, chorągiewki, godła, prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Swoimi wytworami dekorowali klasy. Czytane były wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewano pieśni legionowe.

  • WYSTAWA „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

W środę 7 listopada br., w bibliotece szkolnej mogliśmy obejrzeć wystawę "Piękna nasza Polska cała”. Zdjęcia i ilustracje przedstawiały krajobrazy Polski, jej folklor, położenie geograficzne, ważne miejsca na mapie kraju. Można było poznać historię Polski na podstawie obrazów i przypomnieć symbole narodowe. Do czynnego korzystania z biblioteki zachęcały wyłożone baśnie, legendy oraz inne książki poświęcone naszej ojczyźnie.

  • AKADEMIA „ZAŚPIEWAJMY DLA NIEPODLEGŁEJ”

W czwartek 8 listopada br., odbyła się uroczysta Akademia „ Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Swoją obecnością zaszczycili goście: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, przedstawiciele Korpusu NATO – major W. Jarmonik i chorąży A. Zieliński.
Podczas Akademii panowała podniosła atmosfera. Wszyscy byli odświętnie ubrani, mieli wpięte kotyliony. Scenografia utrzymana była w biało-czerwonej kolorystyce. Z portretu spoglądał dumnie Marszałek Piłsudski. Nastroju dodawały palące się świece. Apel rozpoczął się od wejścia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Starosta Policki, który przekazał nam swoje życzenia z okazji święta Niepodległej. Na program artystyczny złożyły się wiersze o Polsce w wykonaniu uczniów szkoły, przeplatane pięknymi patriotycznymi pieśniami. Kolejne litery słowa NIEPODLEGŁA utworzyły „ALFABET NIEPODLEGŁEJ”- na podstawie którego poznano piękną i trudną historię Polski. Tę wiedzę można było poszerzyć oglądając pokaz slajdów prezentujących dzieje Polski. Piękną grą na metalofonie popisał się jeden z uczniów - Marcin. W trakcie Akademii zostały wręczone nagrody w patriotycznym konkursie plastycznym. Apel dostarczył wiele wzruszeń i umocnił patriotyzm.

  • HYMN

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej w piątek, 9 listopada br.  w sali gimnastycznej, odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego. Tym samym SOSW w Tanowie, włączyło się w bicie rekordu w ilości śpiewających hymn uczniów.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tanowie

Drukuj Drukuj Email Email