Upamiętnili 85. rocznicę lotu litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa

16 lipca 2018

Tegoroczne obchody 85. rocznicy lotu litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie, celebrowaną przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę. 

Obchody, które odbyły się 15 lipca, miały wymiar szczególny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Polski i Litwy: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz, Minister Obrony Narodowej Rajmundas Karoblis i Minister Spraw Zagranicznych Linas Linkeviczius. 

Litewscy piloci chcieli dostać się z USA do Litwy. Przed I wojną światową wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, tam odbyli służbę i pracowali w lotnictwie cywilnym. Lot do Litwy miał być pobiciem rekordu długości lotu bez międzylądowania (ponad 7 tysięcy kilometrów). Lot zadedykowali Litwie. 

Niestety po ponad 6400 kilometrach samolot rozbił się w lesie w pobliżu miejscowości Kundham (obecnie Pszczelnik koło Myśliborza). Piloci stali się bohaterami Litwy, ich podobizny umieszczono na banknotach, a wiele ulic nazwano ich imieniem.

Hołd litewskim pilotom złożyli także przedstawiciele Powiatu Polickiego i Gminy Police. Kwiaty przy tablicy upamiętniającej bohaterów złożyli Przewodniczący Rady Powiatu Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Mariusz Sarnecki i Burmistrz Polic Władysław Diakun.

Fotogaleria

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji


Zachęcamy do polubienia oficjalnego profilu Starostwa Powiatowego w Policach na Facebook'u ---> PROFIL

Drukuj Drukuj Email Email